/КРОСС/ Увеличение с 3% на осигуровките може да не се прави, ако спре задължението осигурените лица да се осигуряват в частни пенсионни фондове и се премахне тавана на осигуровките. Това каза общинският съветник от БСП-София Ваня Григорова в предаването „Говори сега" по БНТ.
Само за 2023 г. над 3,3 милиарда лева са отишли в т-нар. втори стълб. „Тези средства не дават необходимата гаранция на осигурените лица, че ще получават достойна пенсия. За последните две години доходността на частните пенсионни фондове е положителна, но знаете ли колко е ръстът на осигурителния доход, спрямо който те изземат тези средства - 28,5. Т.е. те получават значително по-високи суми и ще изплащат много по-малко. Те взимат въз основа на осигурителен доход, а изплащат въз основа на доходност, която те формират", обясни Григорова.
Според нея този модел на данъчно-осигурителната система подхранва сивата икономика. „Това осигурява средствата за пликовете, което лишава и бюджета, и осигурителната система от приходи", посочи Ваня Григорова.
По думите й дупката в НОИ се е очаквало да се отвори още преди няколко години, когато ПП-ДБ са започнали популистките си действия. „Още тогава алармирахме, че ако се запази максималният осигурителен доход и минималните осигурителни доходи станат равни на минималната работна заплата, няма да има просто откъде да се плащат пенсии. Към момента над 55% по Закона за бюджета на ДОО за тази година идват от бюджета, което е нередно. Още тогава казахме, че това вещае финансова нестабилност на НОИ, само че никой не ни чу", припомни Григорова.
Председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов смята, че депутатите няма да посегнат на втория стълб.
Липсата на средства в НОИ не е основание за вдигане на осигуровките с 3%, смята той.
Вдигането на ДДС за ресторантьорския бранш на 20% според изчисленията на Министерство на финансите ще донесе 400 милиона лева допълнително, а дупката в бюджета е 18 милиарда, посочи Алибегов. „В 21 от 24 страни в Европа ДДС ставката за нашия бранш е намалена. Няма икономическа логика за намаляването й, когато има данни, които всяка година носим на Министерство на финансите и показваме как се е справил бизнесът. Към 2024 г. сивият сектор в сектора се очаква да е 20%, а до две-три години се очаква да е 5% благодарение на по-ниското ДДС", посочи Алибегов.
БНТ, „Говори сега"