Педиатър: Противогрипните ваксини са задължителни за деца с хронични болести
Секция: Здраве
17 Ноември 2024 12:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Педиатър: Противогрипните ваксини са задължителни за деца с хронични болести

/КРОСС/  Щамовете на грипа се изменят ежегодно. Тази година те са четири - Виктория, Пукет, Австрия и Дарвин. Това каза педиатърът д-р Пламен Масларски в предаването „Събуди се" по Нова телевизия.

Създаденият имунитет от преболедуване с някой от щамовете се запазва около три години, допълни той.

Той уточни, че ваксините са задължителни за деца с хронични болести - астма, сърдечни проблеми, ендокринни заболявания. Грипните ваксини предпазват в 80% от случаите.

Въпреки че са лесни за поставяне в домашни условия, назалните ваксини за деца трябва да се правят от лекар, защото могат да предизвикат свръхчувствителност или постваксинални реакции. Медикаментът се приема два пъти с интервал от четири седмици, допълни лекарят.

За да различат родителите настинката, която е характерна за сезона, от грипа, трябва да се доверят на специалистите, подчерта д-р Масларски.

Ваксини могат да бъдат поставени и в следващите няколко седмици и да бъде създаден достатъчно добър имунитет. „Обикновено грипът идва в България в студените месеци - от декември до края на февруари-март. Обикновено започваме с грип А, опашката завършва с тип Б, като клинично те са неразличими", допълни д-р Масларски.

Разходките навън винаги са препоръчителни. Изключение правят дните, в които има мъгла.

В момента най-разпространени при децата са COVID и парагрипни вируси, които понякога протичат с усложнения. „Все още в България голям проблем са т.нар. микоплазмени белодробни инфекции. Това са т.нар. атипични пневмонии, които затрудняват лечението изключително, трудно се диагностицират, протичат много затегнато и се изисква много адекватно и продължително лечение. Характерно за тази инфекция е, че тя протича без физикална находка и много пъти сме затруднени в поставянето на навременната диагноза", обясни педиатърът.

Нова телевизия, „Събуди се"