/КРОСС/ Днес, 20 ноември 2024 г., в голямата зала на Канев Център факултет „Електротехника, електроника и автоматика" отпразнува своя 50-годишен юбилей.
В академичното си слово деканът на факултет „Електротехника, електроника и автоматика" доц. д-р Вяра Русева отбеляза, че факултетът е сред водещите образователни и научни институции с висок авторитет, както сред академичната общност, така и в бизнеса, у нас и в чужбина. Тя подчерта, че през тези 50 години са се дипломирали 13 603-ма абсолвенти. Доц. д-р Русева припомни, че факултетът е приемник на създадения с Разпореждане № 159 от 7 август 1974 г. на Министерския съвет факултет „Електротехника и електрификация на селското стопанство".
На събитието присъстваха ректорът на Русенския университет проф. д-р инж. Генчо Попов, Почетният ректор и председател на Общото събрание на Русенския университет акад. Христо Белоев, заместник-ректорите на Русенския университет доц. д-р Десислава Атанасова и доц. д-р Галина Иванова, декани на факултети, областният управител на Област Русе г-н Драгомир Драганов, зам.-кметовете на Община Русе г-н Енчо Енчев и г-н Никола Лазаров, началникът на РУО-Русе д-р Росица Георгиева, отец Марин, представители на фирми и бизнеса - партньори на факултета, директори на училища, настоящи и бивши студенти.
Приветствие, посветено на юбилея на факултета, отправи ректорът на Русенския университет проф. д-р инж. Генчо Попов.
„През тези пет десетилетия факултетът „Електротехника, електроника и автоматика" се утвърди като водещ център за образование, наука и иновации в сферата на електротехниката, електрониката, автоматизацията и съвременните технологии. Вие поставихте основите на инженерната мисъл, върху които се гради технологичният напредък в България и извън нея. Факултетът има ключова роля в подготовката на стотици специалисти, които днес са основни двигатели на енергийния преход, индустриалната автоматизация и дигитализацията в множество сектори.", каза ректорът на Русенския университет проф. д-р инж. Генчо Попов.
По случай значимия юбилей ректорът на Русенския университет проф. д-р инж. Генчо Попов връчи на декана на факултета доц. д-р Вяра Русева Плакет за изключителен принос към развитието на Русенския университет, като подчерта, че наградата е символ на признание за труда, отдадеността и високия професионализъм на преподаватели, служители, партньори и съмишленици, които през тези 50 години са превърнали факултет „Електротехника, електроника и автоматика" в център на технически иновации и професионално образование.
В знак на подкрепа за бъдещото развитие беше предоставен и ваучер за компютърна система, която да подпомогне процеса на модернизация в обучението и научните изследвания и да даде нови възможности на студентите и преподавателите.
Почетният ректор и председател на Общото събрание на Русенски университет акад. Христо Белоев отправи своето приветствие и в качеството си на председател на Общинския съвет. Той акцентира върху важността да се реагира на динамиката на съвременността и да се адаптираме към нея. Академик Белоев отбеляза, че факултет „Електротехника, електроника и автоматика" е отличен пример за това, защото многобройните реализирани проекти на национално и международно ниво са гордост не само за факултета, но и за цялата общественост. Акад. Белоев пожела на всички здраве, радост, щастие и успехи, които идват от амбициозните цели, които си поставяме. Той изрази надежда, че ръководството на факултета ще продължи да бъде устремено все така напред и през следващите 50 години.
Приветствия отправиха още областният управител на Област Русе г-н Драганов, зам.-кметът г-н Енчо Енчев, д-р Росица Георгиева, които бяха наградени и с Кристален приз от декана на факултета доц. д-р Вяра Русева.
Тържественото събрание продължи с награждаване с призове за принос към развитието на факултета, като сред отличените бяха ректорът на Русенския университет проф. д-р инж. Генчо Попов и Почетният ректор и председател на Общото събрание на Русенския университет акад. Христо Белоев.
С грамота и албум на факултета бяха отличени дългогодишни преподаватели и служители. От името на наградените благодарности изказа проф. д-р Ангел Смрикаров. А проф. д-р Никола Михайлов сподели спомени от началните години на факултета и пожела неговото развитие да бъде все така възходящо.
С много училища факултет „Електротехника, електроника и автоматика" има дългогодишна активна работа, като те също бяха наградени с грамота и албум на факултета.
Отличени бяха и представителите на фирмите, които са спонсори, партньори и приятели на факултета.
Честването на юбилея бе съпроводено с богата музикална програма, а на финала Почетният ректор и председател на Общото събрание на Русенския университет акад. Христо Белоев, заедно с декана на факултета доц. д-р Вяра Русева разрязаха огромна празнична торта.
Факултет „Електротехника, електроника и автоматика" е един от най-големите в Русенския университет, като в него в момента се обучават над 700 студенти в 5 бакалавърски („Електроенергетика и електрообзавеждане"; „Компютърно управление и автоматизация"; „Електроника", „Компютърни системи и технологии"; и „Интернет мобилни комуникации") и 8 магистърски специалности. В учебния процес са включени 44 висококвалифицирани преподаватели, от които 8 професори, 20 доценти, 3 доктори на науките, 39 доктори и над 30 докторанти. Оценката, дадена от Националната агенция по оценяване и акредитация за двете професионални направления и докторските програми, е изключително висока.
Факултет ЕЕА е сред водещите факултети в научно-изследователската дейност, с най-голям брой публикации, индексирани в Scopus и Web of Science. Преподаватели от факултета активно участват в организационни и програмни комитети на множество престижни конференции, а също и в редколегии на престижни научни списания с висок импакт фактор (IF) и/или импакт ранг (SJR).
Факултетът е лидер в международната дейност с над 220 двустранни споразумения за обмен на студенти и преподаватели с университети от редица държави от Европа, Азия, Африка, Южна и Северна Америка, сред които почти всички държави от ЕС, Виетнам, Китай, Малайзия, Индонезия, Йордания, Мароко, Тунис, Алжир, Египет и др.