/КРОСС/ "За нас е неприемливо формиране на мнозинство за избор на председател на Народното събрание, което зависи от гласовете на "Възраждане". Санитарният кордон около Делян Пеевски е условие за подкрепа от нас за председател на НС, това далеч не е разговор за управленско мнозинство". Това заяви снощи в интервю за БНТ депутатът от "Да, България" Надежда Йорданова.
"Лесен изход от ситуацията няма. Всеки трябва да преглътне партийното си его, да седнем, да говорим, да се обединим около един председател на парламента, друг кандидат - по обективен критерий, кандидат, зад когото няма политическо мнозинство. Трябва да говорим, но не през телевизионните студиа, а реално", призова Надежда Йорданова.
Членът на ръководството на „Да, България" подчерта, че в коалицията ПП-ДБ винаги е имало различия, а в случая с кандидатурата на Силви Кирилов - различна оценка на риска. Но общите цели, които преследват партиите в коалицията, я обединяват и тя няма да се разпадне, въпреки интригите на опонентите. Йорданова съобщи, че решението за създаване на парламентарна група на ПП-ДБ отдавна е внесено в деловодството на 51-ото Народно събрание, със съпредседатели акад. Николай Денков и тя.
Йорданова заяви, че позицията на "Демократична България" спрямо "Възраждане" е последователна и формацията не може да допусне да се формира мнозинство за ръководство на парламента с тяхното решаващо участие. Защото партията на Костадин Костадинов иска България да излезе от НАТО и са против ЕС. Освен това са подсигурявали гласовете на ГЕРБ и ДПС по ключови въпроси, особено за корупционни практики, като за обществените поръчки за 100 милиона лева за лекарства.
"Големият проблем е пасивността на Бойко Борисов. Защо той създава впечатление, че се отказва от първия мандат? Какъв е неговият план", попита Йорданова. И подчерта, че в парламентарната практика от последните три десетилетия у нас досега не е имало случай първата политическа сила да не започне разговори какво да се прави в Народното събрание. А вече четвърта седмица след изборите ГЕРБ бяга от тази отговорност.
Надежда Йорданова напомни, че ПП-ДБ призоваха всички парламентарни групи да оттеглят кандидатите си за председател на парламента и да се обединят около Силви Кирилов по обективен критерий, който обаче не формира политическо мнозинство. Докато с днешния опит по избирането му е бил направен опит да се формира политическо мнозинство. "Това освобождава Бойко Борисов от отговорност, защото той с бездействието си вкара парламента да формира различно, антисистемно, алтернативно мнозинство и да му разчисти пътя да заведе България на избори."
Според нея няма никаква политическа логика изборът на парламентарен председател да бъде обвързан с това кой би бил бъдещият служебен премиер. Защото това означава, че едва ли не мнозинството в парламента се съгласява да прекрати живота на 51-ото НС и да отидем на нови избори. За нея и колегите ѝ от ДБ е политически недопустимо да разбереш какво ще е мнозинството, което ще стои зад председателя на парламента едва в пленарна зала. Защото ГЕРБ, макар и първа сила, няма собствено мнозинство и не може да очаква да получи подкрепа за своя кандидат, без да са водени никакви разговори.
Членът на ръководството на "Да, България" отхвърли настояването на Борисов първо да се проведат експертни юридически разговори по мерките от санитарния кордон около ДПС-Ново начало преди политическите на лидерско ниво. "Например, какъв разговор да водим по закона за сигналоподателите за корупция, който бе съгласуван с Европейската комисия и няколко пъти бе подложен на обществено обсъждане? А по закона за фалита на физическите лица с ГЕРБ изчистихме още януари проблемите на експертно ниво, останаха три групи въпроси, които имат нужда от политическо лидерско решение", каза Надежда Йорданова.
"Надявам се парламентарните сили да проявят разум, защото ако заведем България на следващи избори, може да счупим държавата. Това е опасно, нека колегите да се замислят и да търсим консенсус", призова Йорданова.
По въпроса за изпразнената "домова книга" от потенциални кандидати за служебен премиер тя напомни, че ПП-ДБ са внесли в миналия парламент законопроект, който ще внесат отново, и чрез който парламентът да може да избира директно заместниците на председателя на Сметната палата, с което да се осигурят нови потенциални номинации за служебен министър-председател.