Близо 300 младежи от цялата страна участваха в дискусионния форум Voice It 2024: Здрави в училище
Секция: Здраве
21 Ноември 2024 17:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Близо 300 младежи от цялата страна участваха в дискусионния форум Voice It 2024: Здрави в училище В десетото юбилейно издания децата питаха за здравословното хранене в училище, спорта, училищната хигиена и отражението на климатичните промени

/КРОСС/ На 20 ноември, в Световния ден на детето, се състоя десетото юбилейно издание на младежкия форум Voice It, организиран от Национална мрежа за децата и Младежка мрежа "Мегафон" към организацията.

Близо 300 младежи от училища в цялата страна се включиха в предварителни дискусии и директните разговори с политици и институционални експерти в голямата зала на Интерпред - СТЦ София.

"Много обичам тези Voice It срещи, защото обикновено точно от тях излизат следващите важни теми, по които да настояваме пред съответните министерства те да бъдат разрешени", с тези думи посрещна младежите Георги Богданов, изпълнителен директор на НМД.

Както всяка година децата сами избраха темите и въпросите, на които искат да потърсят решение от възрастните. Voice It 2024: Здрави в училище постави въпроси по три важни за учениците теми: здравословното хранене в училище, спорта, училищната хигиена и климатичните промени. В дискусиите на сцената участваха момчетата и момичетата в младежката ни мрежа "Мегафон" заедно с Петър Младенов - зам.-министър на младежта и спорта, доц. д-р Михаил Околийски - Национален център по обществено здраве и анализи, Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители", Екатерина Йосифова, член на УС на фондация „За храната", Слав Петков - председател на Федерация за адаптирана физическа активност в България. 

Може ли да има повече бюджет за хигиената в училище - за работата на хигиенистите, за  почистващи и хигиенни средства в тоалетните? Защо часовете по физическо и оценките в този час са обвързани с покриване на нормативи? Публична ли е информацията каква част от бюджетите е за здравословно хранене в училищата?
Какво може да се направи, за да има по-приятна обстановка в моментите за обяд и за бързо хапване в големите междучасия? Това са част от въпросите, които участниците във Voice It 2024: Здрави в училище зададоха.

По-широко включване на спортни клубове и неправителствени организации в дейността на училищата беше сред споделените възможни решения по въпроса за повече разнообразни спортове. "Иска ми се темата за здравното образование да се върне в учебната програма. Както и да се потърси решение в неформалното образование - подход, който ще помогне учениците да участват в това какви да бъдат часовете по физическо, за да не са само постигане на един норматив за всички", каза зам.-министърът Петър Младенов. Ученическите съвети също могат да бъда инструмент за промяна, като вземат единно решение и поискат аргументирано от ръководството на училището си подкрепа за отбор на училището в конкретна дисциплина, която искат. 

Организатор на дискусията за климата и околната среда беше УНИЦЕФ България. Водещ на панела беше Цветелина Гарелова - млад активист и представител на УНИЦЕФ, а в разговорите участваха Елена Атанасова - директор „Мониторинг права на детето" в УНИЦЕФ, Елица Станева-Бритън - психолог и автор в Климатека, Ренета Колева - заместник министър на околната среда и водите, Симеон Ставрев, общински съветник в Столична община, Иван Попов, специалист "Управление на проекти" в платформата на "Заедно в час" - Prepodavame.bg. През приложението Mentimeter те гласуваха дали са съгласни или не с конкретни твърдения. Така децата споделиха, че социалните мрежи им помагат да бъдат по-добре информирани по климатичните въпроси и че изпитват тревожност по отношение на това какво ще се случи в околната среда заради климатичните изменения. 

НМД вече десет години усилва гласа на децата с целогодишни програми и инициативи за детско участие, но дискусионният ни форум Voice It е кулминацията в усилията на Мрежата да създава пространство детският глас да бъде чут и важните за младите хора теми да намерят място в директен диалог с политици, институционални експерти и обществено значими личности.

Водещ в юбилейното издание на VoiceIt 2024 беше актрисата и създател на съдържание за социалните мрежи Брояна Йовчева. Познаваме я от профила "Ние, нашите и кучето" за околосветското пътешествие, което направиха с нейния съпруг Милко и трите им деца, едно от тях все още бебе. В TikTok и Instagram видеата й често усмиват дезинформацията и пропагандата.

НМД реализира Voice It 2024 съвместно с Младежка мрежа „Мегафон" и с генералната подкрепа на Lidl България. В почивката между панелните дискусии и след края на форума младежите можаха да разговарят и с експерти от организации членове на НМД в изложбената зона пред залата. Там участие взеха Центърът за безопасен интернет, Асоциацията по семейно планиране и сиксуално здраве, Сдружение за прогресивна и отворена комуникация СПОК, фондация Singel Step, фондация "Партньори България", фондация "Конкордия", УНИЦЕФ България, сдружение ИМКА - Габрово, фондация "Здраве и социално развитие", фондация М и М физио и Lidl България, в чиято зона младежите имаха възможност да зададат въпроси към специалист диетолог за балансираното хранене и да научат какво е планетарна диета - хранителен режим, който е полезен както за здравето на хората, така и за опазването на околната среда.

На старта на събитието беше излъчен филм за значението и развитието на Voice It през годините. Видеото е достъпно тук: https://www.facebook.com/nmdbg/videos/549352257846707

Събитието беше излъчвано и на живо във фейсбук страницата на НМД. Запис от събитието вижте тук.