„Росатом“ инсталира „уловител на стопилка“ в блок 4 на АЕЦ „Ел Дабаа“ в Египет
Секция: Наука
21 Ноември 2024 18:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Росатом“ инсталира „уловител на стопилка“  в блок 4 на АЕЦ „Ел Дабаа“ в Египет Оборудването е ключов компонент за безопасност на енергоблоковете от поколение III+

/КРОСС/ Инженерното подразделение на „Росатом" започна монтаж на корпуса на устройството за локализиране на стопилката (УЛР или „уловител на стопилка") в енергоблок 4 на АЕЦ „Ел Дабаа" в Египет. Оборудването с дълъг цикъл на производство се състои от няколко компонента с общо тегло над 700 тона, като само корпусът на устройството тежи 155 т.

„Уловителят на стопилката" е един от ключовите компоненти за безопасност на енергоблоковете от поколение III+. Във всеки свой проект „Росатом" поставя безопасността в центъра на приоритетите си и египетската строителна площадка не е изключение за нас", коментира Алексей Лихачов, генерален директор на руската държавна корпорация. Министърът на електроенергията и възобновяемата енергия на Египет Махмуд Есмат потвърди, че проектът за АЕЦ „Ел Дабаа" е под постоянно наблюдение и работата върви по график.

Първата атомна централа на Египет е еволюционен проект от поколение III+, който ще разполага с четири енергоблока с мощност 1200 мегавата всеки, оборудвани с руските водно-водни реактори ВВЕР-1200.

В съответствие с договорните си задължения „Росатом" не само ще построи АЕЦ, но и ще доставя ядрено гориво през целия период на експлоатация на централата, както и ще оказва съдействие на египетските си партньори при обучението на персонал за експлоатация и поддръжка през първите десет години от експлоатацията. По силата на отделен договор, руската страна ще изгради и специални съоръжения с контейнери за съхранение на отработеното ядрено гориво.

„Росатом" и неговите предприятия последователно развиват реализацията на мащабни международни проекти в енергийния сектор - активно строителство на АЕЦ, базирани на руска технология, се извършва в Бангладеш, Унгария, Турция и Китай.