Зам.-министър проф. Ангелов: България постигна значителен напредък в областта на комуникационните технологии
Секция: Технологии
22 Ноември 2024 07:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зам.-министър проф. Ангелов: България постигна значителен напредък в областта на комуникационните технологии Той откри Националната конференция "ТЕЛЕКОМ2024“, посветена на постиженията и внедряването на съвременните телекомуникационни системи и мрежи, информационни технологии и електронно управление в практиката

/КРОСС/ През последните години България постигна значителен напредък в областта на комуникационните технологии. Той се отчита и от нашите партньори. Това каза вчера заместник-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов при откриването на Национална конференция "ТЕЛЕКОМ2024". Форумът цели обмен на знания и опит на специалисти от различните области на електронните съобщения, както и обсъждане на проблемите, постиженията и внедряването на съвременните телекомуникационни системи и мрежи, информационни технологии и електронно управление в практиката.

Организатори на форума са Федерацията на научно-техническите съюзи в България, Съюзът по електроника, електротехника и съобщения, Техническият университет - София, Министерството на транспорта и съобщенията, Комисията за регулиране на съобщенията, Съюзът на учените в България и IEEE българската секция. В него участваха зам.-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков, зам.-председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Кристина Хитрова и представители на научните среди.

„Министерството на иновациите и растежа (МИР) отговаря за политиките, свързани със Стратегията за интелигентна специализация, която включва пет тематични приоритетни области - „Информационни и комуникационни технологии, „Мехатроника и микроелектроника", Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии", „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии" и „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика", заяви проф. Ангелов.

Той посочи, че МИР разполага с различни инструменти за насърчаване на тези политики. Сред тях са двете европрограми, които управлява министерството - за конкурентоспособност на предприятията (ПКИП) и за научни изследвания (ПНИИДИТ). МИР отговаря и за насърчаването на иновациите в сектор „Отбрана" чрез Фонда за иновации на НАТО и Ускорителя на отбранителните иновации за Северния Атлантик (DIANA), насочен към стартиращи компании.

Зам.-министър Ангелов допълни, че участието на страната в инициативите по Европейския акт за интегралните схеми (ЕU Chips Act) ще засили конкурентоспособността и устойчивостта й в областта на полупроводниковите технологии и приложения в Европа. Той напомни, че преди броени дни беше одобрен български проект за създаване на Център за компетентност за чипове, което е заложено в акта за всички страни-членки на Европейския съюз.