/КРОСС/ Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху каза в четвъртък, че заповедта за арест, издадена срещу него от Международния наказателен съд (МНС) заради поведението му във войната в Газа, няма да го спре да защитава Израел, съобщава АФП.
"Никакво възмутително антиизраелско решение няма да ни попречи - и няма да попречи на мен - да продължим да защитаваме нашата страна по всякакъв начин", каза Нетаняху във видео изявление. Няма да се поддадем на натиск, обеща той.
Припомняме, че премиерът бе обвинен заедно с бившия си министър на отбраната Йоав Галант във "военни престъпления" и "престъпления срещу човечеството" за действията на Израел в Газа.
Той описа решението от четвъртък като "черен ден в историята на нациите".
"Международният наказателен съд в Хага, който беше създаден, за да защитава човечеството, днес се превърна във враг на човечеството", каза той и добави, че обвиненията са "напълно неоснователни".
Съдът твърди, че има "разумни основания", че Нетаняху и Галант носят "наказателна отговорност" за военното престъпление на глад като метод на водене на война, както и за престъпленията срещу човечеството като убийство, преследване и други нечовешки действия.
Нетаняху каза, че съдът обвинява Израел във "фиктивни престъпления", като същевременно пренебрегва "истинските военни престъпления, ужасяващи военни престъпления, извършени срещу нас и срещу много други по света".
В допълнение към Нетаняху и Галант, съдът издаде заповед за арест и на шефа на военното крило на Хамас Мохамед Дейф, който според Израел е бил убит при въздушен удар през юли миналата година.
"Хамас" не е потвърдил смъртта му.
Нетаняху се подигра с решението на съда да издаде заповед за "тялото на Мохамед Дейф".
Бившият министър на отбраната Йоав Галант заяви, че Израел няма да бъде лишен от правото си на самозащита, а президентът Ицхак Херцог определи решението като подкрепа за тероризма. Външният министър Гидеон Саар заяви, че съдът е изгубил легитимност, а опозиционният лидер Яир Лапид предупреди, че заповедите за арест са награда за тероризма. Финансовият министър Бецалел Смотрич призова за прекратяване на контактите със съда и за санкции срещу Палестинската администрация, а министърът на сигурността Итамар Бен-Гвир определи МНС като антисемитски орган.
Палестинските лидери приветстваха решението. Хамас заяви, че то е важна стъпка към справедливостта, но призова за практическо прилагане. Палестинската администрация изрази задоволство и настоя за бързо изпълнение на заповедите.
В САЩ говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом заяви: "Съединените щати фундаментално отхвърлят решението на съда да издаде заповеди за арест на висши израелски служители. Оставаме дълбоко обезпокоени от бързането на прокурора да поиска заповеди за арест и обезпокоителните процесуални грешки, довели до това решение.
Американският сенатор от Републиканската партия Линдзи Греъм, близък съюзник на новоизбрания президент Тръмп заяви: "Съдът е опасна шега. Сега е време Сенатът на САЩ да действа и да санкционира този безотговорен орган."
"Наистина е важно всички да спазват международното право", каза премиерът на Канада Джъстин Трюдо, добавяйки, че страната му ще спазва решенията на международните съдилища..
Европейският съюз подкрепи независимостта на МНС и заяви, че решението трябва да бъде уважавано. Нидерландия, домакин на съда, потвърди, че ще изпълни заповедите, докато Франция заяви, че ще действа според устава на МНС, но определи въпроса като правно сложен. Великобритания подкрепи независимостта на съда, без да уточнява как ще постъпи, а Италия обяви, че ще обсъди въпроса със своите партньори. Швеция и Ирландия подчертаха важността на сътрудничеството със съда, а Швейцария заяви, че е задължена да изпълни заповедите и би арестувала издирваните, ако влязат на нейна територия. Австрия определи решението като неразбираемо, но също така подчерта задълженията си според международното право.
В Близкия изток Йордания подкрепи решенията на съда и подчерта необходимостта от справедливост за палестинците.
Израел воюва в Газа от октомври 2023 г., когато трансгранична атака от бойци на Хамас доведе до смъртта на 1206 души, предимно цивилни.
Кампанията му за отмъщение е довела до смъртта на 44 056 души в Газа, повечето от които цивилни, според данни от министерството на здравеопазването на управляваната от "Хамас" територия, които ООН счита за надеждни.
Агенциите на ООН предупредиха за тежка хуманитарна криза в Газа, включително възможен глад, поради липса на храна и лекарства.