/КРОСС/ Подобряване на ефективността и достъпността на процедурите по асистирана репродукция е една от ключовите цели, които си постави Първата национална конференция за донорството на генетичен материал. Насърчаване на местното донорство чрез кампании и стимули, намаляване на зависимостта от чуждестранни донорски банки чрез развитие на национална система за донорство са сред останалите приоритети, които обединиха държавни институции, лекари, реципиенти и донори.
Над 200 участници се събраха в Аула „Проф. д-р Александър Чирков" - УМБАЛ „Света Екатерина" за събитието. Сред тях бяха представители на държавните институции, лекари, пациенти, експерти, студенти и преподаватели. Организатори на конференцията бяха Изпълнителна агенция "Медицински надзор" и Фондация ,,Искам бебе'', под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров и Факултет по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн".
През последните четири години се наблюдава траен ръст в броя на процедурите с донорски генетичен материал. През 2020 г. тези процедури са били 1255, докато през 2023 г. са достигнали 1787, което представлява увеличение с 42% за четиригодишния период. Този ръст показва, че все повече семейства се обръщат към асистираната репродукция и разчитат на донорски генетичен материал като средство за сбъдване на мечтата за дете.
„Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566", обясни изпълнителният директор на ИАМН Иванка Динева.
Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г. са се родили 355 деца от процедури с донорски яйцеклетки от донори, дарили в лечебни заведения в България, а през 2022 г. - 294. През 2023 г. родените по тази процедура деца са 138, сочат данните.
Може би над 12 милиона бебета в света са родени с възможностите на асистираната репродукция, коментира доц. Мария Юнакова, председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ).
Първото нещо, което трябва да направим, е да се преборим да има по-голяма осведоменост сред хората, каза председателката на фондация "Искам бебе" - Мария Янева. За това призова и основателят и първи декан на Факултета по обществено здраве на МУ - София - проф. Цекомир Воденичаров. По думите му трябва чрез информационна кампания да създадат условия да се разбере каузата и за възраждането на България като държава на духа.
В конференцията участваха някои от най-авторитетните специалисти в областта на репродуктивното здраве, етиката и медицината: Проф. Александрина Воденичарова, дм - Декан на Факултета по обществено здраве на МУ-София, Проф. Цекомир Воденичаров, д.м.н. - Основател и първи декан на Факултета по обществено здраве на МУ-София, Проф. д-р Бойчо Ланджов - Ректор на Медицински университет - София, Иванка Динева - Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор", Доц. д-р Мария Юнакова, дм - Председател на БАСРЗ и специалист по асистирана репродукция, Проф. д.н. Стоян Ставру - Юрист и философ, доктор по гражданско и семейно право, Доц. д-р Маргарита Станкова - Психиатър и създател на Националната програма за психо-емоционална подкрепа към Фондация „Искам бебе", Адв. Мария Янева - Председател на Фондация „Искам бебе", Ангел Стойков - Председател на Националното представителство на студентските съвети, Радина Велчева - Основател на Фондация „Искам бебе", Валентина Иванова - член на УС на Фондация "Искам бебе "