Зам.-министър Павлов: Разширяването на достъпа до пазари в трети страни трябва да остане основен приоритет на търговската политика на ЕС
Секция: ИКОНОМИКА
22 Ноември 2024 14:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зам.-министър Павлов: Разширяването на достъпа до пазари в трети страни трябва да остане основен приоритет на търговската политика на ЕС

/КРОСС/ „Разширяването на достъпа до пазари в трети страни трябва да остане основен приоритет на търговската политика на ЕС. Тази цел може да бъде постигната, не само чрез споразумения за свободна търговия, но и чрез други форми на търговски и икономически партньорства". Това каза заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов по време на редовното заседание на Съвета „Външни работи - Търговия", което се проведе в Брюксел.

В рамките на Съвета зам.-министър Павлов подчерта, че от особена важност е ЕС да продължи усилията за финализиране на преговорите с Австралия, Мексико и МЕРКОСУР (най-голямото междудържавно обединение в Южна Америка), както и на тези със страните от АСЕАН (Асоциацията на страните от Югоизточна Азия). По негови думи в търговските преговори ЕС следва да има индивидуален подход, отчитащ нивото на икономическо развитие на всяка страна партньор. „Такъв подход може да се приложи в текущите преговори и с Индия и Индонезия, където е необходимо да има търговско споразумение, гарантиращо ефективен достъп до пазара на стоки и суровини, които са критични за зелената и дигитална трансформация на ЕС", отбеляза зам.-икономическият министър.

В изказването си Николай Павлов посочи, че по отношение на МЕРКОСУР, България би подкрепила балансирано споразумение, което защитава интересите на бизнеса в ЕС, най-вече на земеделските производители. „Относно сътрудничеството със страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив, страната ни насърчава подход за водене на паралелни регионални и двустранни преговори, особено в случая на ОАЕ", допълни той.

По време на Съвета стана ясно, че укрепването и развитието на търговските отношения между ЕС и САЩ е от съществено значение. Зам.-министър Павлов изтъкна, че сътрудничеството със САЩ предоставя значителни възможности. По думите му през последното десетилетие търговската политика на САЩ се е променила значително, като се е насочила от свободна търговия към протекционизъм, а очакванията са тази тенденция да се засили и задълбочи. „ЕС следва да възприеме проактивен подход, като предложи прагматична и позитивна програма за бъдещо сътрудничество със САЩ", каза зам.-министър Павлов.

Икономическият зам.-министър изтъкна, че Европейският съюз трябва да продължи да настоява за ефективно използване и укрепване на търговския компонент на Съвета за търговия и технологии, както и за възобновяване на преговорите за Глобално споразумение за устойчива стомана и алуминий. Според него споразумението би допринесло за разработването на практически решения, за справяне със свръхкапацитета и декарбонизацията в световното производство на стомана и алуминий. Освен това, то би предложило трайно решение на въпроса с наложените мита в тези сектори.