Проф. Никола Алтънков: Българите в САЩ са за Тръмп
Секция: Интервюта
22 Ноември 2024 14:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Никола Алтънков: Българите в САЩ са за Тръмп

/КРОСС/ - Проф. Алтънков, изравнени ли са позициите на финала преди изборите в САЩ?

- Позициите не ми се виждат толкова изравнени. Мисля, че Доналд Тръмп вече се радва на спокойна победа. Щом големите медии в САЩ, които са масово на страната на демократите, казват, че процентите са изравнени, това означава преднина на Тръмп. По-надежден ориентир са букмейкърите във Великобритания и Ирландия. В последните дни при тях нетното превъзходство на Тръмп е над 2 пункта.

Смятам, че кандидатът на републиканците има сериозни шансове за победа. Ако, разбира се, успее да оживее. Свидетели сме на ожесточени вербални атаки срещу Тръмп, нарекоха го дори фашист. Има заплахи за живота му. Съперничката му Камала Харис дори открито заявява, че той не трябва да бъде допускан да стане президент.

- Възможно ли е преди или в деня на изборите да бъде застрашен животът на Тръмп?

- Да, възможни са инциденти, опасността не е изключена. Вече бяха направени опити за атентати от съвсем случайни хора. Не разбрахме кои са те. Единият беше убит веднага, никой не каза кое е това момче на 19 и защо то се е опитало да простреля Тръмп.

Тръмп е публична фигура. Има охрана, но никакви гардове не могат да спрат някого, решен да елиминира политик. Америка има убити президенти, но не преди или по време на избори. Дано да не става!

- Какво може да е наклонило везните в полза на Тръмп?

- Традиционно американците се занимават с битовите си проблеми - цените на бензина, храните, заплатите. Съвсем малко ги интересува съдбата на хората в Украйна или в Ивицата Газа.

Не е учудващо, че не се оправдаха очакванията им младите хора да подкрепят масово Харис. Да, университетите в САЩ проповядват левичарски идеи, но хората, които сега навлизат на пазара на труда, имат сериозни проблеми с намирането на квартири, камо ли да си купят жилища. А в Америка допреди 25-30 години беше обичайно човек от долната средна класа да може да си купи къща.

Така че младите хора в САЩ, които ще гласуват за Тръмп, се надяват той да им гарантира по-добър живот. Американците разчитат, че по-сериозна помощ за решаване на битовите проблеми може да получат от политиката на президент бизнесмен, какъвто е Тръмп.

Янките са реалисти и  не вярват, че политиците могат да направят чудеса. Но тези, които ще гласуват за Тръмп, се надяват, че поне ще се спре растящата инфлация. В момента в Америка има 13 милиона нелегални емигранти, които започват да тежат на местния трудов пазар.

Досега им трябваха емигранти за да заемат нискоквалифицирана работа срещу минимална заплата. Такива хора в САЩ обаче вече има достатъчно. А и доста от американските производства, които бяха по-доходни, се преместиха в чужбина. Тръмп върна доста от тези фирми, а сега се задължава, ако не да върне останалите в чужбина американски компании, поне да им създаде сериозни трудности с пласмента на продукцията с високи митнически тарифи, данъчни ставки.

- Доколко изборите в САЩ са гарантирано честни? Възможен ли е трик, с който Тръмп да спечели повече гласове, но победител да се окаже Харис?

- Много трудно. Американците не са кой знае колко по-честни от нас, българите. Но у нас условията благоприятстват да се правят измами, докато в САЩ администрациите са твърде разделени по щати и манипулациите са много трудни. В един щат може да проникне корупция, но не и във всичките 50.

А и поради разделението в страната демократи и републиканци се дебнат зорко за нарушения на вота. При това всеки щат има отделен начин за провеждане на избори и съответно отделни контролни органи. Така че в САЩ е много трудно в голям мащаб да може да се продаде или да се купи избор.

Местен да - за кмет, полицейски шеф, даже и конгресмен в малък щат. Но подобни трикове стават много мъчно.

- Не са ли възможни измами с бюлетините, изпращани по пощата?

- Американците са наясно, че големият брой бюлетини, получавани по пощата, крият рискове. И процесът се следи много внимателно. На миналите избори през 2020 г. в някои щати много трудно беше проследено дали всички бюлетините по пощата са изпратени от американски граждани, които имат право на глас. Демократите разпращаха бюлетини по адреси и убеждаваха хората да ги подпишат и да ги изпратят по пощата. Някои от тази хора, емигранти без право да гласуват, изпращаха бюлетините по пощата дори без да знаят за какво точно става въпрос. На други емигранти бяха използвани имената.

Но това вече е известно и процесът се контролира, доколкото е възможно.

- Кого от кандидатите предпочитат българите в САЩ?

- Доколкото съм във връзка с наши сънародници, повечето предпочитат Тръмп. Той е срещу емигрантите, но срещу тия, които сега идват. А те самите не са желани дори от сънародниците си, пристигнали преди години в САЩ. Например мексиканците, които вече са станали американски граждани и вече имат шанс да служат в армията, да стават конгресмени, сенатори, губернатори, не обичат мексиканците, които сега минават границата на САЩ незаконно, гледат на тях като на навлеци, които само могат да ги злепоставят.

Така че обяснимо повече от 50 на сто от българите в САЩ са за Тръмп. А и той има обаяние, има чар, мъжага е, хората го харесват.  Пуска вицове, говори с обикновените хора като един от тях. А това, че е много богат, в очите на 90 процента от американците не е порок, а добродетел.

- Ще успее ли Тръмп да приключи войната в Украйна, както обеща?

- Ще завърши и двете войни - и в Украйна, и в Газа. Така ще се избегнат нови жертви от двете страни, а и толкова държави в света да изпращат милиарди долари помощи.

Тръмп ще приключи войната в Украйна по-бързо, малко повече време ще отнеме войната с Иран, за която настоява Израел. Но Тръмп е в добри отношения и с израелския премиер Бенямин Нетаняху, а и с руския президент Путин.

Впрочем никой не печели от продължаването на войната в Украйна, най-малко печели самата Украйна. Ако загинат толкова украинци, колкото руснаци, Украйна ще се обезлюди, защото населението й е една четвърт от това на Русия.

Разбира се, отровата за украинците ще бъде подсладена с обещания.

Ще има гаранции, че втори път такава война няма да има. Може би Украйна трябва временно да се откаже от известни територии, но може да започне да ги възприема така, както ние Вардарска Македония, Одринска Тракия и Добруджа - България на три морета. Ето една хубава мечта за бъдещето за украинците. А някой ден мечтата може да се осъществи, ако Русия се впусне в по-неблагоприятен за нея конфликт, от който да се възползва Киев.

- Споделяте ли мнението, че Харис е по-добрият избор за ЕС и Европа стиска палци демократката да седне в Овалния кабинет?

- Европа не е толкова за Харис, колкото е против Тръмп. Той е неприятен за европейците, защото съвсем открито и безсрамно говори за възвръщане на някогашната мощ на САЩ. Европа има свои собствени въжделения и виждаме колко е крехък съюзът между Франция и Германия, помрачаван от 300-годишни противоречия, които трудно се уреждат за 50 години. Великобритания при първия възможен случай излезе от ЕС. А и напоследък в самия съюз има все по-сериозни критики срещу растящия  бюрократизъм.

Добре е да сме заедно в ЕС, да търгуваме изгодно, но не и да се бием на фронта  на страната на някого. Никой от европейците няма да е съгласен да отиде да се бие на фронта в Украйна.

-  Т.е., ако Тръмп стане президент, за него Европа няма да е най-важният партньор, а той ще обърне вниманието си повече към Азия, към конкуренцията с Китай?

- За Тръмп Европа никога не е била кой знае колко мила - той е наясно с чувствата на Стария континент спрямо Америка. Европа няма добро отношение към САЩ, въпреки че те я спасиха от поражение в двете световни войни. Французите не обичат Америка, италианците и испанците са разочаровани от нея. Единствено балтийските страни и Полша обичат САЩ, но не са достатъчни.

А и в края на краищата всяка страна, голяма или малка, е задължена да се грижи първо за себе си. Аз самият съм български патриот и националист, но предпочитам България пред Украйна.

- Има ли опасност от размирици, предизвикани от недоволни граждани, след изборите в САЩ?

- Мисля, че няма да има. Ако има обжалвания, недоволство от резултатите, този път това ще е от страната на Камала Харис, ако тя загуби. Смятам, че Тръмп ще вземе толкова гласове, колкото и Харис. Но за победа на президентските избори в САЩ е необходима подкрепа на най-малко 270 гласа от страна на електорите, чийто общ брой в Избирателната колегия е 538 - толкова са членовете на Конгреса и сенаторите.

Смятам, че Тръмп ще получи около 290-300 гласа на електорите, което ще му осигури победа и влизане в Белия дом. И на 6 ноември е по-вероятно да се събудим с  републиканец президент.   

Визитка

Проф. Никола Алтънков е български учен и политик, доктор по история и професор от Калифорнийския университет в Санта Барбара. Магистър на изкуствата от Института за чужди науки в Монтерей. Член на Академията за политически науки в Ню Йорк. Има пловдивски корен - баща му Георги Алтънков е известен адвокат под тепетата.

18-годишен Никола е заточен в лагера „Белене". През 1965 г. напуска България. Завършва история в Калифорния, САЩ. Преподава в американски висши училища, работи в научни институти в САЩ. Политемигрант от 1965 до 1995 г. Лидер на организациите Български национален фронт (в изгнание) и Български демократичен форум (БДФ) (в България). Автор е на десетина книги, последната с провокативното заглавие „Фашистите построиха социализъма".