Министърът на културата Найден Тодоров се запозна с актуалното състояние на „Старинен град Несебър“ и разговаря с кмета на общината Николай Димитров
Секция: КУЛТУРА
22 Ноември 2024 19:54
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министърът на културата Найден Тодоров се запозна с актуалното състояние на „Старинен град Несебър“ и разговаря с кмета на общината Николай Димитров

/КРОСС/ Министърът на културата Найден Тодоров се запозна с актуалното състояние на „Старинен град Несебър" и разговаря с кмета на общината Николай Димитров. През 1983 г., на сесията на Комитета за световно културно и природно наследство, състояла се в гр. Флоренция, Италия, Несебър е включен в Списъка на световното културно и природно наследство, а на 45-ата разширена сесия на световната организация в Рияд страната ни защити запазването на статута на ценния културен и исторически обект. Във връзка с това отчетен като положителен факт от министър Тодоров и кмета Димитров бе, че Несебър вече има изготвена визия и пътна карта, както има и чернова на План за опазване и управление - нещо, което се случва за първи път от 12 години. Министър Тодоров изрази задоволството си, че благодарение на допълнителните бройки, които Министерството на културата успя да получи с решението на Министерския съвет, в Националния институт за недвижимото културно наследство ще има нов отдел - „Световно наследство", който да се грижи за нашите световни паметници на културата".

Министър Тодоров посети някои от храмовете в „Старинен Несебър", а експерт от Археологическия музей в града го запозна с текущите дейности по тяхното опазване.

В Стария град на Несебър са запазени ценни паметници от всички епохи на неговото хилядолетно съществуване - стари крепостни стени от Римската епоха и Средновековието, византийски и старобългарски църкви, старинни къщи от XVIII и XIX век. Стотици котви, извлечени от крайбрежните води, показват значението му като търговско пристанище. Скъпи и изящни предмети са открити при разкопки, а надписи, скулптури и декорация свидетелстват за устройството на града, за културните институции, за храмовете. Времето на римско, а после и на Византийско владичество, не намалява значението на града. Изгледът на Несебър се променя значително след установяването на християнството като официална религия през IV в. Запазена е най-голямата раннохристиянска църква, наречена Старата митрополия. И византийци, и българи са строили множество църкви, но досега са запазени само няколко - „Старата митрополия" и част от „Богородица Елеуса" ( те са базилики от VI в.), „Св. Стефан" (XII в.), „Св. Тодор" (XIII в.), „Пантократор" (XIV в.), „Св. Иван Неосветени", „Св. Иван Кръстител" и др.

Очаква се „Старинен Несебър" да бъде привлекателен център за делегатите на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през юли 2025 г. в София. Домакинството на толкова престижно събитие подчертава ангажимента на държавата към опазване на световното наследство и насърчава глобалното сътрудничество в тази област. Очаква се домакинството да донесе значителни предимства за страната ни, като увеличаване на международния ни престиж; засилен интерес към културните и природни обекти - стимулиране на туристическия поток и икономиката; поява на нови възможности за укрепване на дипломатическите връзки и сътрудничеството с други страни.

Домакинството ни е обвързано с увеличаване на шансовете ни за получаване на финансова и техническа помощ от ЮНЕСКО за опазване и развитие на българските обекти на световното наследство и посещението на министър Тодоров на „Старинен Несебър" е именно в този контекст.

Домакинството на сесията на ЮНЕСКО цели и да поощри образованието и осведомеността сред хората относно значението на културното и природното наследство. Така Министерството на културата ще привлече повече инвестиции в културни и природни обекти, които ще подпомогнат развитието на местната инфраструктура и икономика. Вече се проведе и първото заседание на Организационния комитет за подготовка на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство и експерти от ЮНЕСКО.

Припомняме, че от м. септември досега министър Тодоров посети други знакови наши обекти, включени в Списъка на световното културно наследство под закрилата на ЮНЕСКО - Боянската църква; Рилската света обител, Мадарския конник в Националния историко-археологически резерват „Мадара" край Шумен.