/КРОСС/ През този период лекарите се срещаме с две лица на острите респираторни инфекции - грип и т.нар. обикновена настинка. Много е важно да можем да ги различим, защото имаме лечение за грипа, но не и за останалите вируси. Това каза пулмологът д-р София Ангелова в предаването „Събуди се" по Нова телевизия.
Това може да стане най-лесно чрез тестовете за грип и COVID за домашна употреба.
Грипът е характерен с остро начало, висока температура, болка в мускулите и ставите, главоболие, дразнене от светлина. Противогрипните медикаменти трябва да се приложат до 48 часа след първите симптоми. Има и добри широкоспектърни противовирусни медикаменти, допълни тя. „Не трябва да позволяваме на вирусите да се развиват бързо и да се разпространяват от клетка в клетка. Така че нашето правило е изчакай и виж. След това решаваме как ще продължим - дали отиваме към оздравяване или задържаме симптомите", поясни д-р Ангелова.
При първи симптоми на остра вирусна инфекция не трябва да се започва с антибиотик, подчерта тя. „Антибиотиците убиват бактериите. Когато имаме вторична бактериална инфекция след една вирусна, тогава е показен антибиотик. Ако след третия ден продължат симптомите, можем да включим една единствена група, за която науката е доказала, че има противовъзпалителен ефект - макролидната група. В последните години нямаме нови антибиотични класове и молекули, а хинолоновата група е определена само за резистентни бактерии. Трябва да докажем, че има такива. Антибиотикът убива пробиотичните бактерии, дисбалансира имунната система и вместо бързо оздравяване, се оказва, че оздравителният период е много по-дълъг", обясни пулмологът.