/КРОСС/ Въпрос на време беше Владимир Путин да изстреля пробна балистична ракета към Украйна, която може да носи и ядрен заряд. Едва ли е инцидентно, че решението му идва в миг, когато войната се доближава до евентуален край, а двете страни се надпреварват за по-добри позиции преди споразумението с посредничеството на Доналд Тръмп.
Нито Украйна, нито Русия знаят какво ще направи Тръмп, когато встъпи в служба януари през. Но ескалацията през днешния ден ще открие новото състояние за деня, в който той ще стане настоящ президент, и тогава опциите на Тръмп могат да варират от твърди глави пазарлъци до занемаряване на Украйна. Украински публични лица обявиха тази седмица, че просто не знаят какво е възнамерявал за тях новоизбраният президент на Съединените американски щати. Тъй като нямат визия за желанията на Тръмп, те са съсредоточени върху усъвършенстването на позициите си на бойното поле, като се стремят да задържат плацдарма в съветската област Курск и да укрепят фронтовите линии на други места по бойното поле, с цел да бъдат допустимо най- -силна позиция преди новата администрация на САЩ американски щати да влезе в служба. Американските публични лица, които също не са сигурни какво ще направи новият им президент, се стремят да създадат Украйна допустимо най-самостоятелна и да приготвят европейските си сътрудници да усилят подкрепата си за Киев след отдръпването на Байдън.
Източници от администрацията му акцентират, че не желаят да " връчат " на Тръмп " още един Афганистан ", където армията на страната се срутва незабавно откакто Съединените американски щати престанат да оказват подкрепа. Повечето от тях обаче са песимистично настроени, че Украйна може да продължи битката в дълготраен проект. През последните дни на мандата си Джо Байд предложи на Украйна нещо, за което тя има две години: правото да използва ракети с отдалечен обхват „ ATACMS " срещу цялата територия на Русия. Официални лица признават, че това не трансформира обстановката радикално. Предпазливостта на Байдън през предходните месеци - когато сходни решения щяха да бъдат доста по-полезни - беше частично подбудена от политически опасения за отговорна реакция преди президентските избори. Тръмп може да промени тези решения още в първия ден на влизането си в служба. Но той също по този начин може да реши, че те са необходими коз в ръкава, до момента в който влиза в договорености с Путин и, както се надяват по-оптимистичните наблюдатели, може да работи в духа на положителния предприемач: във всеки случай да не дава нещо скъпо безплатно. Подемът в поддръжката на Байдън за Украйна обаче има своята цена. Русия изпраща на Запада доста явен сигнал: ние също можем да ескалираме. Само с 30-минутно предизвестие Русия изстреля пробна ракета, която се наподобява вид на по-стара, при всеки случай неизползвана ракета - RS-26, която в началото е била предопределена за притежател на ядрено оръжие.В предишното съветските управляващи са били подложени на критика за създаване на ракетата, която нарушава към този момент несъществуващия Договор за ядрените сили с междинен обхват, подписан в края на 80-те години на предишния век за попречване на ракетната рецесия в Европа. Нейната приложимост в този момент може да възроди тези опасения. Путин се опитва да наподобява извънредно съдбоносен в посланието по съветската национална телевизия, като заплаши да нанесе удари по западните страни, подпомагащи Украйна, и съобщава, че Съединените американски щати и Европа „не могат да прехванат такива ракети". (Ако е желал да провокира отвращение в Америка, е трябвало да изстреля пробната си ракета в различен ден. Американските медии вместо това бяха фокусирани върху Мат Гаец, претендент на Тръмп за основен прокурор, който се отвърна от номинацията си след серия от обвинения).
Въпреки това ракетата имаше за цел да изпрати обръщение. „Приемам изстрелването като „увещание" към Съединените щати, че рискувате от ядрена ескалация не престават да са налице", съобщи Джеймс Актън, съдиректор на Програмата за ядрена политика към Фондацията за международен мир „Карнеги". През последните дни американските публични лица изглеждаха предумишлено оптимистично настроени във връзка с ядрената опасност. Въпреки неочакваното затваряне на американското посолство в Киев на фона на предизвестията за мистериозна опасност от въздушно нахлуване", формално лицата обявиха, че не са забелязали промяна в ядрената позиция на Русия. А съветските публични лица също по този начин изглеждаха интригувани да избегнат инцидентна ескалация със Съединени американски щати, като дават „авансово съобщение" за ракетната офанзива.
"Решението на Путин да осведоми Вашингтон авансово за тестването на ракетата очевидно е имало за цел да избегне неправилно тълкуване и да намали рисковете от неочаквана ядрена ескалация", сподели Актън. „Всъщност считам, че е доста малко вероятно Путин да използва ядрени оръжия поради успеха на Тръмп и вероятността Съединените щати да спрат да дават помощ на Украйна." Фигури от американската администрация и преди са предупреждавали, че Русия най-малко ще намигне към ядрена ескалация, в случай че Байдън даде на Украйна позволение да използва ATACMS по предопределение. Ръководителят на Централното разузнавателно управление на САЩ Бил Бърнс при визитата си в Лондон дружно с ръководителя на МИ6 през септември съобщи, че Съединените американски щати са неглижирали предходна ядрена паника от Русия през есента на 2022 година, демонстрират, че заканите от Москва не всеки път би бил трябвало да се одобряват безусловно.
„Путин е принудител. От време на време той ще продължи да размахва събията си", сподели Бърнс. „Не можем да си позволим да бъдем сплашени от тези дрънкания на оръжия, само че би трябвало да се съобразяваме с тях. Съединените американски щати се оказаха голяма подкрепа на Украйна и съм сигурен,че президентът ще обмисли и други способи, по които можем да ги подкрепим".