На COP29 „Росатом“ очерта визия за ядрената енергия като зелена технология на бъдещето
Секция: Технологии
24 Ноември 2024 16:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
На COP29 „Росатом“ очерта визия за ядрената енергия като зелена технология на бъдещето Компанията представи и програмата си за екологичен мониторинг на акваторията на Северния морски път (СМП)

/КРОСС/  В рамките на 29-ата Конференция на ООН по изменението на климата - COP29, която приключи на 22 ноември в Баку, представителите на „Росатом" подчертаха значението на ядрената енергия и нарасналия обществен интерес към нея. Държавната корпорация очерта визията си за развитието на нисковъглеродното производство в Русия и на международните пазари, екологичните регулации, както и потенциала за разширяване на международното сътрудничество в науката и образованието.

„Ролята на ядрената енергия за прехода към „зелена" енергия продължава да се засилва. АЕЦ осигуряват не само нисковъглеродна енергия, но и енергийна сигурност, тъй като са надеждни източници на електроенергия с цена, прогнозирана за десетилетия напред. Все повече държави се стремят да въведат ядрено производство или да разширят дела му в енергийния микс. Това трябва да бъде съпроводено с развитие на производствената база, обучение на кадри и финансова подкрепа, което изисква съвместните усилия на държавите и бизнеса", посочи Кирил Комаров, първи заместник директор на „Росатом".

„Росатом" представи програмата си за екологичен мониторинг на акваторията на Северния морски път (СМП), която от 2021 г. изпълнява съвместно с Центъра за морски изследвания на Московския държавен университет „М. В. Ломоносов". Инициативата, наред с други мерки като модернизация на оборудването, е сред приоритетните задачи на компанията в прехода към зелена икономика с цел опазване на околната среда, запазване и попълване на био ресурсите.

На предишната Конференцията на ООН по изменение на климата - COP28, която се проведе през 2023 г. в ОАЕ, „Росатом" се присъедини към обещанието за нулева нетна стойност за ядрената индустрия, насочено към утрояване на глобалния ядрен капацитет до 2050 г. Нисковъглеродният характер на атома се подкрепя от международните изследвания и регулации - ядрената енергия е част от екологичните таксономии на над 30 държави, сред които Китай, Русия, Корея и др.