Нова изложба в Музей-галерия "Анел"
Секция: КУЛТУРА
26 Ноември 2024 19:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нова изложба в Музей-галерия "Анел"

/КРОСС/ Изминали са точно 100 години от първата самостоятелна изложба на художника Стефан Георгов в София през 1924 г. От 27 ноември до 16 декември 2024 г. Музей-галерия „Анел" в София представя самостоятелната изложба на именития художник с над 90 произведения живопис и рисунки. Изложбата и каталогът към нея се реализират в чест на 125 години от рождението на Стефан Георгов.

Стефан Георгов - искрен и предан съзерцател на своето време

Каталогът на български и английски език се реализира по проект на Министерство на културата на Република България.

Куратор: Пламена Димитрова-Рачева

Стефан Георгов (1899-1987) е български художник, чието творчество майсторски съчетава емоционална дълбочина и документална стойност. Роден във Варна в семейство с дълбоки корени в културния и обществения живот, той развива талант, вдъхновен от учители като художниците Никола Петров и Виктория /Вита/ Георгова. През 1928 г. завършва Художествената академия в София, специалност „Живопис" при проф. Цено Тодоров, проф. Иван Ангелов и проф. Димитър Гюдженов. Още като студент участва в престижни изложби, включително Биеналето на изкуствата в Прага.

Георгов оставя трайна следа в българското изкуство със своя широк тематичен диапазон. За себе казва: „Аз съм един от художниците, които първи са рисували индустриален пейзаж в България". Неговите пейзажи от мини Перник, създадени между 1931 - 1948 г., включват сцени от откритите рудници и миньорския живот, наситени със силен социален заряд. Те са създадени с дълбока чувствителност към ежедневието на хората и отразяват преломните исторически промени, които настъпват в живота след 9-ти септември 1944 г. В този период и други български художници, сред които са Никола Танев, Васил Бараков, Златю Бояджиев и др., създават произведения с трудова тематика от мини Перник и Куциян, отразяващи обекти от строителството на новия социализъм.

В сериите с рисунки и живопис на Георгов от бригадирските движения и новите индустриални строежи на Перник са отразени програмни теми, характерни за изкуството на соцреализма. Те носят документална стойност и силно емоционално въздействие на трудовия младежки ентусиазъм при строителството на ж.п. линията Ловеч - Троян, ж.п. линията Перник - Волуяк и новите заводи в Перник. В други - със сюжети от бригадирския живот - художника търси хармонията между труд и природа.

В градските пейзажи от Варна и София Георгов улавя уникалната атмосфера на своето време - сгради, улици и паркове, които носят духа на модернизиращия се градски живот. Особено внимание заслужават произведенията му от Морската градина във Варна, Борисовата градина, улиците, пазарите и храмовете в София. Пейзажите от хълмовете около София, Искърското дефиле и Своге (1941 - 1947), както и от Варна и Балчик (1930, 1943), демонстрират умението му да пресъздава природата в различни състояния - от тихата меланхолия на зимния пейзаж до топлите багри на лятото и на есенни полета. В тях е отразена „Поезията на природата", както са назовани изложбите му.

Георгов създава и многобройни селски пейзажи - жътва, коситба, извори и стари къщи, които съчетават идиличната красота на природата с битовия живот. В тях се откроява неговата майсторска работа с колорита - меките преходи между топли и студени цветове, често в духа на импресионизма, създават усещане за движение и живот.

Сред автопортретите и портретите на членове на семейството му се разкрива дълбоката му способност да изследва психологията на човека. В рисунки и ескизи той запечатва както близките си, така и образите на работници, интелектуалци и значими фигури от своето време. Георгов е документирал и сцените на трудовото ежедневие в различни мащабни инфраструктурни проекти, както и моменти от ежедневния живот на хората в града и селото.

Една от най-интересните теми в творчеството му е свързана с Народния театър и актьорското изкуство. Георгов създава серия портрети на актьори, уловени в естествени и сценични моменти - в гримьорните, на сцената или в приятелски разговори след спектакъл. Сред тези портрети се открояват изразителни образи на артисти, които запечатват техните жестове, театрални костюми и силата на лицата им. Георгов изобразява и самия живот около театъра - легендарни сцени, като тези с Иван Вазов и проф. Иван Шишманов пред кафенето в парка на театъра, които днес се възприемат като документални свидетелства за културния елит на България.
Живописният похват на Стефан Георгов като искрен и предан съзерцател на своето време е разпознаваем и иновативен. От академичната строгост в ранните му творби той преминава към деликатно преливащи тонове, подчертаващи светлината и движението в природата. Прецизното използване на щрихи и изчистената композиция му позволяват да създаде творби с изключителна хармония и емоционалност. Попаднал в ранните си години под влияние на изкуството на Никола Петров, Георгов създава свой стил, сравняван от критиката с френския импресионизъм, което подчертава европейския му дух и стил.

Неговите рисунки и живопис, отличаващи се с хроматична деликатност и импресионистични влияния, са представяни в множество изложби, включително самостоятелни експозиции в София, Перник и чужбина.
Член на „Дружеството на независимите художници" от 1927 г. и един от съучредителите на Съюза на българските художници през 1944 г., Георгов посвещава живота си на изкуството и участва активно в художествения живот и в ОХИ до края на 70-те години на ХХ в. Произведенията му днес са част от колекции в България и чужбина, отразявайки духа на един променлив и динамичен исторически период. Те не само отразяват историческия дух на времето, но и вълнуват със своята естетическа сила и човешка дълбочина. Тематичното и стиловото богатство в творчеството на Стефан Георгов го правят забележима фигура в историята на българското изкуство.

***

Биографични данни:
Стефан Петров Георгов - роден на 6 март 1899 г. във Варна, починал на 3 ноември 1987 г. в София;

Образование:
1916: Завършва III-та мъжка гимназия в София. Негов учител по рисуване е художникът Никола Петров (1913 - 1914);
1917-1926: Учи в Художествена академия, София, специалност „Живопис" (при проф. Цено Тодоров, проф. Иван Ангелов и проф. Димитър Гюдженов);
1928: Завършва специален курс по живопис през 1928 г.;

Професионална биография:
1931-1946: Учител по рисуване в Мъжката и девическа гимназия в гр. Димитрово, (дн. Перник);
1946-1956: Учител по рисуване в 23-то смесено средно училище в София;
1927: Член на „Дружеството на независимите художници", София;
1931: Член на Дружеството на „Художниците в България" и съучредител на Съюза на българските художници (1944);

Самостоятелни изложби:
1924: София, Градското казино;
1935: Салона на Мъжката и девическата смесена гимназия, гр. Димитрово (дн. Перник);
1936: Галерия „Аксаков", София;
1938: Гр. Димитрово (дн. Перник);
1948: Гр. Перник;
2015: ХГ „Любен Гайдаров", Перник;

Участия в изложби:
1926: Биенале на изкуствата, Прага;
1927: VIII художествена изложба на Софийските художници, „Студентски дом", София;
1933: Колективна изложба с Н. Евров, Вл. Генадиев и М. Кецкаров, София;

Редовен участник в Общи художествени изложби на СБХ в България.
По-важни участия в тематични изложби с индустриални и исторически сюжети след 1960 г. до 1976 г.;
1962: Обща художествена изложба, София;
1963: ОХИ'63 „Освободителната война в творчеството на българските художници", София;
1966: ОХИ'66 - посветена на Априлското въстание;
1966, 1970, 1975: Обща изложба на художниците от София, СБХ, София;
1957: ОХИ'67 - посветена на 50-ата годишнината на ВОСР, София;
1969: ОХИ'69 - посветена на 25 години от 9.09.1944, София;
1975: ОХИ'75 - посветена на 50 години от Септемврийското антифашистко въстание през 1923 г., София;
1976: ОХИ'76 „Човекът и трудът", София;
1976: ОХИ'76 „Ястребино" - посветена на борбата против фашизма и капитализма, Търговище.

Награди:
1969: Орден „Св. св. Кирил и Методий" II степен.

Произведения в колекции:
Галерия „Любен Гайдаров", Перник; Софийска градска художествена галерия, София; Чуждестранни галерии в Лондон, Локарно и Брюж, Шкодовите заводи в Чехия, каменовъглените заводи в Горни Шлонке в Полша, в Управлението на мини Перник. Частни колекции в България и чужбина.