След отказа на Борисов от кандидатурата му за премиер: Ще бъде ли съставен кабинет или се задават нови избори
Секция: Анализи
27 Ноември 2024 10:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
След отказа на Борисов от кандидатурата му за премиер: Ще бъде ли съставен кабинет или се задават нови избори

/КРОСС/ Възможно ли е все още да има кабинет и задават ли се нови избори? Ще успее ли кандидатурата на Силви Кирилов да събере достатъчно подкрепа? До какво води отказът на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов от кандидатурата му за премиер? Темата коментираха политологът Цветанка Андреева и журналистът Емилия Милчева в студиото на „Здравей, България".

Този сценарий беше ясен преди доста време, когато започна „политическият менует" между партиите от разговори през медии, Facebook и т.н. Г-н Борисов отигра това да не бъде премиер, защото в рамките на няколко дни той даде заявка и я върна назад. В петък отправи предложение към ПП-ДБ, ден по-късно заяви, че ще бъде премиер и предлага Атанас Атанасов за председател на НС, а след още един ден оттегли предложението. Всичко това показа как Борисов е съвършено наясно, че с офертата, която предлага, взривява самият процес на преговори, смята Милчева. Според нея категорично това е умишлено саботиране на възможността за коалиция между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

И двете първи политически сили имаха воля да направят правителство, но се сблъскаха коренно различните им визии за управлението на държавата. Същината на политическата криза, в която сме вече 4 години, е големият радикализъм, каза Андреева. По думите й ПП е в „пропрезидентски кръг, в който са и АПС, МЕЧ и „Възраждане". Силви Кирилов също е от партия, която се държи пропрезидентски - ИТН, добави тя.

Според Милчева, ако има ново служебно правителство, би следвало да има и нов служебен министър на вътрешните работи, който да отговаря за прозрачността и честността на следващите избори.

Ако задълбаем в поредната микрокриза, означава, че голямата криза няма да бъде отпушена. Властта в държавата се печели чрез избори, не с процедурни решения. Не така се сменя властта във функционираща демокрация. Вторият начин е според мен това, което най-много разочарова хората и ги отблъсква от изборния процес, заяви Андреева.