Какви нови безплатни профилактични прегледи ще покрива държавата? Гост председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов
Секция: Здраве
27 Ноември 2024 11:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Какви нови безплатни профилактични прегледи ще покрива държавата? Гост председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов

/КРОСС/ Касата да покрива повече профилактични изследвания от догодина, предлага здравното министерство. Допълнителните изследвания са за оценка на бъбречната функция и био-маркери при онкохематологични заболявания.

Също така се предлага касата да покрива и така наречената течно-базирана цитонамазка - много по-прецизно изследване от стандартното, което в момента се използва.

Ще бъде ли разширен пакетът, който плаща Здравната каса с допълнителни изследвания и за кои заболявания ще бъде полезно това?

„България има един от най-добрите профилактични пакети в Европейския съюз. Аз не мисля обаче, че здравното министерство предлага той да бъде разширен. Единственото нещо, което определено и ние сме съгласни, че ще бъде по-добре, е въпросната замяна на цитонамазката на дамите с по-модерно цитологично изследване", каза д-р Николай Брънзалов, председател на Управителния съвет на Български лекарски съюз.

И обясни, че в самата част от наредбата за профилактика няма съществени изменения.

„Въпросната скорост на гломерулна филтрация (GFR) е вид изследване, не е ново изследване. Това е един показател, който е много точен, който дава информация за тази скорост. Това не е включено в наредбата, но тук е важно да се акцентира погледа върху това дали имат хронично бъбречно заболяване болните, но това не е профилактична мярка", обясни той.

По думите му от Българския лекарски съюз са съгласни пациентите ежегодно да имат изследвания.

„В същия момент пациентите със захарен диабет, с артериална хипертония, с химична болест на сърцето, които основно посещават нашите кабинети, с много малко пипване в наредбата, може въз основа на въпросния показател GFR да се хванат тези пациенти много рано, да им се създаде съответното лечение, за да не се стига до усложнения като хемодиализи и т.н.", каза д-р Брънзалов.

Това обаче го няма в наредбата към момента.