Наградените творци на Биенале на илюстрацията 2024
Секция: КУЛТУРА
27 Ноември 2024 17:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Наградените творци на Биенале на илюстрацията 2024

/КРОСС/ Биенале на илюстрацията връчи тазгодишните награди в света на родната илюстрация. Четирима художници бяха наградени в двете категории: Катрин Ефтимова-Ерол взе наградата за реализирана творба с илюстрациите си за книгата „Упупа Утъркули", Сабин Бойкинов бе отличен за авторските си рисунки в категорията „Нереализирани творби", а грамоти получиха Антонина Георгиева за книгата „Сол" и Гергана Евлогиева за нереализиран проект. Решението бе взето от жури в състав Милена Радева, организатор на събитието, Христина Грозданова, куратор в РИМ-София, Николета Гологанова, куратор в СГХГ, Пирина Воденичарова, издател, и Григор Григоров, художник и преподавател. Връчването на наградите се състоя по време на официалното откриване на Биенале на илюстрацията на 26 ноември 2024 г.

В четвъртото издание на биеналето се включиха 284 български и чуждестранни художници от Австрия, Великобритания, Германия, Италия, Русия, Сърбия, Украйна, Швеция и други държави с общо 759 творби. Близо 400 от тях са достъпни за широката публика до края на януари 2025 г. в Регионален исторически музей - София, зала „Триъгълна кула на Сердика".

„Сред най-отчетливите тенденции тази година е ръстът на участниците с нереализирани творби, като за първи път кандидатурите им надминаха по брой реализираните проекти. Също така има все повече ученици и студенти, които използват биеналето, за да заявят своя талант. Забелязваме и огромното влияние на технологиите в нашия сектор, предвид че над половината от творбите са създадени с дигитални инструменти", коментира Милена Радева.

Освен на дигиталните творби посетителите на изложбата могат да се насладят и на класически илюстрации, както и на любопитни фотоколажи и пластични решения. Основните теми остават детските книги и интерпретациите на литературни произведения за ученици.

„Тазгодишното биенале отново обединява творци от различни поколения, които изследват света и крехката ни връзка с него чрез различни медии. С времето наблюдаваме все повече смелост както при използваните средства, така и по отношение на темите. Различната гледна точка придобива все по-голямо значение", допълни Милена Радева.

Първото издание на отдавна изчезналото Биенале на илюстрацията стана факт през октомври 2018 г. и с годините се утвърди като единствения форум за изява на българските илюстратори от страната и чужбина. То се организира от платформата „Българска илюстрация", като тазгодишното издание се реализира в партньорство с Регионален исторически музей - София и с финансовата подкрепа на Министерство на културата.