Зам.-министърът на финансите Мартин Дановски участва в заседание на Съвет „Общи въпроси – Сближаване“
Секция: ИКОНОМИКА
29 Ноември 2024 13:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зам.-министърът на финансите Мартин Дановски участва в заседание на Съвет „Общи въпроси – Сближаване“

/КРОСС/ Министрите по Кохезионната политика на държавите членки на ЕС проведоха днес заседание в Брюксел. България беше представена от заместник-министъра на финансите Мартин Дановски. В рамките на политическия дебат, министрите обмениха мнения как би могло да бъде подобрено споделеното управление на кохезионните фондове между Европейската комисия и държавите членки, в съответствие с принципа на субсидиарност.

Заместник-министър Дановски изтъкна, че целите за сближаване могат да бъдат постигнати само, ако бъдат запазени принципите на споделеното и многостепенното управление и партньорството. Всички заинтересовани страни трябва да бъдат ангажирани в подготовката и изпълнението на програмите, като така държавите членки и регионите ще имат отношение върху процесите и отговорност за постигане на националните си цели, прилагайки базиран на мястото подход за инвестиции, в съответствие с европейските приоритети.

Мартин Дановски подчерта, че споделеното управление е „златната среда", осигуряваща баланс между всички нива на управление: европейско, национално, регионално и местно. То създава условия, в които всеки може да допринесе и добави стойност към успеха на ЕС, освен че осигурява участие и информираност на гражданското общество, частния сектор и местните общности. Позицията на България е, че за успешното прилагане на интегрирания териториален подход за инвестиции са необходими повече усилия за опростяване, координация и хармонизиране на правилата за отделните фондове за развитие. Същевременно, подкрепата за административния капацитет, особено в по-слабо развитите региони, е от решаващо значение за равния достъп и ефективното регионално участие в реализирането на европейските приоритети.

В изказването си заместник-министър Дановски подчерта, че е важно да бъдат завършени реформите за създаване на благоприятни условия за гладкото изпълнение на инвестициите в сближаване, растеж и заетост. Необходимо е съответните реформи да отчитат повече особеностите на регионите и целите им за развитие въз основа на техните силни страни.

В заключение той посочи, че Кохезионната политика разполага с редица инструменти за добро изпълнение и резултати. Евентуалното въвеждане на нови модели на изпълнение изисква нерадикални промени, а внимателен, надграждащ подход, базиран върху работещите практики и механизми и анализа предизвикателствата пред изпълнението на програмите. Важно е най-напред да бъдат изведени уроци от прилагането на различните инструменти за подкрепа от ЕС.     

В рамките на заседанието, министрите приеха Заключения на Съвета относно ролята на политика за сближаване за справянето с демографските предизвикателства, в подготовката на които България взе активно участие. По наше предложение в текстовете на заключенията бяха включени референции към демографските предизвикателства в по-слабо развитите региони и регионите в капан за развитие на таланти, за чието решаване е  необходимо прилагането на холистичен подход. Страната ни беше конструктивен партньор при формулирането на препратки, които посочват необходимостта от засилване на регионалната конкурентоспособност,  устойчивост и административен капацитет, за да се задържат таланти и да се обърне процесът на „изтичане на мозъци".