/КРОСС/ След седмия провал на избора на председател на НС - докъде ще стигне политическата криза? Коментар по темата в студиото на NOVA „Здравей, България" направиха журналистът Владимир Йончев и пиар експертът Нидал Алгафари.
Противно на това, което си мислехме, и на слабия интерес към изборите, се оказва, че всеки глас е важен. Цялата сага около избора по време на седмия опит се завъртя около един-два гласа, заяви Йончев. И допълни: Заговори се Петър Кънев да бъде издигнат за председател на НС и не му достигна 1 глас. След това за избора на Силви Кирилов два гласа се оказаха решаващи.
Той коментира и изключването на Явор Божанков и Даниел Лорер от ПП. Когато влязоха в парламента, ПП имаха 19 депутати, а ДБ - 18. Но сега тези двамата, като не гласуват, а те няма как да гласуват за собственото си изключване, разпределението на гласовете вече е 18 на 17, подчерта Йончев.
На въпрос злорадстват ли според него ГЕРБ заради случващото се в ПП-ДБ той отговори: Напротив. Според мен те съжаляват, че ситуацията се развива така, доколкото идеята на Борисов и ГЕРБ е да направят правителство с ПП-ДБ. Разпадането им не е добро за евроатлантическата линия.
Не смятам, че това, което се случи вчера с тези двама народни представители (бел.ред. Божанков и Лорер), е най-доброто за демокрацията. Говоря за начина, по който искаха да ги изгонят. Даже не знам дали не са ги и изгонили. Кирил Петков твърдеше преди време от трибуната на НС, че те са демократична формация, в която всеки може да се изказва - дори срещу решенията на групата си. Видяхме, че това не е точно така. Мисля, че към този момент ситуацията при тях отива към много бавен разпад, категоричен е Алгафари.
Опасявам се, че ако се продължи така, може отново да се стигне до предсрочни избори, защото няма кой дори да разформирова неформираното Народно събрание. Има някакви тълкувания, но всички са на ръба на Конституцията. Но смятам, че депутатите няма да издържат дълго с тази сага, защото имат нужда поне да си получат заплатите. А заплати, без председателят на НС да подпише ведомостите, няма как да бъдат изплатени, обясни Алгафари.