Осигурихме 6 млн. лв. за здравеопазване в София ВЪПРЕКИ ръководството на Столична община
Секция: Коментари
29 Ноември 2024 10:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Осигурихме 6 млн. лв. за здравеопазване в София ВЪПРЕКИ ръководството на Столична община

/КРОСС/ Въпреки намерението на ръководството на Столична община да пренасочи към други дейности средства, предвидени в бюджета за здравеопазване, вчера Столичният общински съвет с няколко решения откликна на спешни нужди на общинските лечебни заведения.

Как се стигна до тези решения

Като председател на Комисията по здравеопазване и социална политика проведох поредица срещи с персонала и ръководствата на общински болници през годината. Запознах се с проблемите и най-належащите им нужди. Същевременно в бюджета на СО стояха заделени 5 млн. лв., като общинската администрация в лицето на зам.-кмета Иван Василев и ресорната му дирекция „Здравеопазване" не проявяваха никаква инициатива за разходването им по предназначение.

Не само това - кметът Терзиев и заместикът му Василев бяха заложили в предложената от тях актуализация на бюджета на СО 60% от гласуваните за болниците средства да бъдат взети!

Сега същите се правят на жертви - общинските съветници не искали да им гласуват средства за детски градини и ясли, не обичали София. Това е ярка демонстрация на арогантно и нагло поведение. Как да гласувам бюджет, в който искат да вземат оскъдните 3 млн. лв. от общинските болници, които са най-слабото звено в здравната ни система? И които освен здравни, имат и социални функции. Как да гласувам бюджет, в който искат да вземат 1 млн. лв. за ремонт на лечебни заведения? И това са единствените гласувани средства, предвидени за такива инвестиции през 2024 г.

След като от болниците постъпиха искания и приложени оферти към тях, зам.-кметът по финанси ОТКАЗА да подпише докладите, с които се предлага на общинските съветници от СОС да гласуват тези средства. Потърсих дирекция „Здравеопазване", която е длъжна да изготвя докладите, откъдето също ми отказаха да подготвят доклади без да е необходимо Василев да подписва. Това е нарушение на Правилника за дейността на СОС, в чийто чл. 28 е записано, че общинските съветници имат право да бъдат обслужвани и да получават съдействие от администрацията на Столична община.

Проведохме и няколко срещи със зам.-кмета по финанси, в които той отново не се отказа от намеренията си да изземе и така нищожните средства за столичните лечебни заведения. Отказа и да заложи средства за подобряване условията на труд и допълнителните възнаграждения в транспорта. Повечето от докладите написах аз, а г-н Саад Алуани, който е зам.-председател на здравна комисия, подготви един от тях и стана съвносител, заедно с другия зам.-председател д-р Антон Койчев. По силата на тези решения, ще се отпуснат средства на:

- Университетска първа многопрофилна болница за активно лечение - София „Св. Йоан Кръстител" ЕАД за закупуване на мамограф. Наличният е от 2006 г. и е физически и морално амортизиран.

- „Втора многопрофилна болница за активно лечение - София" ЕАД за закупуване на ангиографски апарат. Съществуващата апаратура не функционира от септември 2023 г., болницата пренасочва пациенти към частни лечебни заведения, губи по над 100 000 лв. месечно, ще загуби и лиценза си да лекува кардиологично болни хора.

- Многопрофилна болница за активно лечение „Княгиня Клементина" - София ЕАД за рентген, ехограф за детското отделение и за хирургичните отделения, анестезиологични апарати и операционни маси. Така например наличните операционни маси са на над 25 години.

- Първа специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение „Света София" ЕАД за закупуване на комплексно оборудване за нова операционна зала за нуждите на „Родилно отделение".

- Втора специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение - „Шейново" ЕАД за анестезиологични апарати, електронож, операционни маси, ултразвук, хирургични инструменти. В болницата годишно се правят над 4800 операции, а се налага да работи с апаратура, дадена като мостра, защото собствената й е остаряла или повредена.

- Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания „Проф. д-р Марин Мушмов" ЕООД за дигитален графично скопичен рентген. Напомням, че това е общинската болница, която беше дадена за пример в медийни публикации, че прилага стриктно правилата за обществени поръчки и в резултат на това закупува лекарство за 66 лв., докато в същото време частни болници са го купували за над 1800 лв. Тази разлика от 28 пъти се плаща от НЗОК, съответно от всички нас като осигурени български граждани.

- Специализирани болници за продължително лечение в Кремиковци, Панчарево и Бухово за закупуване на биохимичен анализатор, апарат за физиотерапия, ЕКГ апарат, болнични легла, матраци, болнични шкафчета. Тук става въпрос за суми между 15 000 лв. на лечебно заведение до 140 000 лв.

- Диагностично-консултативен център XXVIII-СОФИЯ ЕООД за ремонт на покрив и санитарни помещения. Лечебното заведение е заплашено от затваряне, след извършена от СРЗИ проверка, даден срок за изпълнение на препоръките, удължен срок по молба на управителя на 28 ДКЦ. Това лечебно заведение е посочено в отчета на кмета Терзиев като такова, в което са извършени ремонти на помещения. А то е пред затваряне.

Вчера г-н Терзиев и г-н Василев са се оплаквали за пореден път пред журналисти в Столична община от лошите съветници, които гласуват средства за транспорта и болниците. Насърчават гражданите да четат отчета на кмета Терзиев. Прочетох го за около 10-15 минути и видях отчетени дейности, които още не са свършени. Така например е записано, че е започната процедура за закупуване на пастьоризатор и автоклави за нуждите на Банката за майчина кърма. Четири месеца след решението на СОС, процедура НЕ Е обявена.

На фона на този случай ще следя стриктно за изпълнение на взетите вчера решения!

В изявленията си вчера, отразени от редица медии, Терзиев твърди, че няма средства за реализиране на дейностите, записани в докладите. Той добре ни насочва да четем отчета му, но явно сам не го е чел. На стр. 44 е записано: „Увеличихме събираемостта на местни данъци и такси. За първите десет месеца на 2024 г. постигнахме събираемост на приходи от местни данъци и такси в размер на близо 83 милиона лева повече". В крайна сметка събрали ли са повече или не са?

Във връзка с изказванията на кмета за безотговорни, според него, общински съветници, напомням на г-н Терзиев, че докладите бяха подкрепени от съветници от всички групи... и бяха приети с голямо мнозинство. Благодаря на групите и независимите общински съветници, които подкрепиха докладите, а с тях и общинските болници!