/КРОСС/ „Политическите партии, които в момента са парламентарно представени не искат да се държат като такива, които да понесат политическа отговорност. Обръща се пирамидата на интересите - вместо с приоритет да са интересите на държавата, с приоритет се явяват интересите на някои личности, които са политически лидери. Не само те не желаят да влязат в явен диалог помежду си, но и се стремят да съсипят политическите си опоненти", коментира преподавателят по наказателно право проф. Пламен Панайотов в студиото на предаването „Денят на живо" по NOVA NEWS.
Той припомни, че през 2020 г. е приета Концепцията за наказателна политика на българската държава 2020 - 2025 г. „Единствената мярка, която е реализирана досега е възстановяването работата на Съвета за криминологични изследвания към министъра на правосъдието. Нищо друго от политиките, които бяха заложени и мерките за тяхното провеждане не беше реализирано от българския законодател", каза проф. Панайотов.
„Наказателната политика на България не е нещо, което се провежда осмислено с ясни цели, които да са в полза на обществото, а се използва като повод за разгръщане на един популизъм, който е изключително зловреден", обясни той.
Според проф. Панайотов борбата с обществено опасните прояви в областта на транспорта не може да се осъществява ефективно чрез ожесточаване на наказателната репресия. „Трябва значително да се намали наказателната репресия. Изменения в Закона трябва да се правят от хора, които са наясно с всички други разпоредби от нормативния акт", добави преподавателят по наказателно право.
По думи на проф. Панайотов фактори като безработицата, ниските доходи на работещите в редица сектори и пренаселеността на някои региони за сметка на други, съдействат за прояви като домашното насилие.
Нова Нюз, „Денят на живо"