Риболовът е помогнал за възхода на маите
Секция: Наука
01 Декември 2024 18:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Риболовът е помогнал за възхода на маите

/КРОСС/ Учени откриха древни съоръжения за улавяне на риба, създадени от преките предци на маите в Белиз, съобщи Лайв сайънс.

Съоръженията могат да подмамят риба и да я насочат към места, където е лесно да бъде уловена. Сложните системи са конструирани преди около 4000 години, преди хората в региона да започнат да се занимават със земеделие в голям мащаб, пишат учените  в списанието Science Advances. Те са осигурявали улов, достатъчен да изхрани 15 000 души годишно. 

"Това е най-ранното широкомащабно съоръжение за улавяне на риба, регистрирано в древна Мезоамерика", пише екипът в статията. Успехът на тези ловци-събирачи изглежда е допринесъл за формирането на цивилизацията на маите, която по-късно доминира в низините в Централна Америка и днешно Южно Мексико.

Съоръжения за улавяне на риба са допринесли хората да се събират и да развиват постоянни селища, а по-късно и градове. "Изглежда вероятно каналите да са осигурявали годишни рибни реколти и да са позволявали социални събирания, което би насърчило хората да се връщат в тази област година след година и да се събират за по-дълги периоди от време", казва съавторът на изследването Мариека Брауер Бург, професор по антропология в Университета на Вермонт, който е един от ръководителите на екипа. 

"Такива интензивни инвестиции в ландшафта може в крайна сметка да са довели до развитието на сложното общество, характерно за предколумбовата цивилизация на маите, което впоследствие се е появило в тази област около 1200 г. пр. н. е.", каза Брауер Бург.

По времето, когато са били построени съоръженията за улавяне на риба, регионът е ставал по-сух и хората може би са се борели със суши, обяснява екипът. Това може да е насърчило хората да се съберат и да изградят съоръжения, за да гарантират, че имат достатъчно храна.