/КРОСС/ Учени откриха древни съоръжения за улавяне на риба, създадени от преките предци на маите в Белиз, съобщи Лайв сайънс.
Съоръженията могат да подмамят риба и да я насочат към места, където е лесно да бъде уловена. Сложните системи са конструирани преди около 4000 години, преди хората в региона да започнат да се занимават със земеделие в голям мащаб, пишат учените в списанието Science Advances. Те са осигурявали улов, достатъчен да изхрани 15 000 души годишно.
"Това е най-ранното широкомащабно съоръжение за улавяне на риба, регистрирано в древна Мезоамерика", пише екипът в статията. Успехът на тези ловци-събирачи изглежда е допринесъл за формирането на цивилизацията на маите, която по-късно доминира в низините в Централна Америка и днешно Южно Мексико.
Съоръжения за улавяне на риба са допринесли хората да се събират и да развиват постоянни селища, а по-късно и градове. "Изглежда вероятно каналите да са осигурявали годишни рибни реколти и да са позволявали социални събирания, което би насърчило хората да се връщат в тази област година след година и да се събират за по-дълги периоди от време", казва съавторът на изследването Мариека Брауер Бург, професор по антропология в Университета на Вермонт, който е един от ръководителите на екипа.
"Такива интензивни инвестиции в ландшафта може в крайна сметка да са довели до развитието на сложното общество, характерно за предколумбовата цивилизация на маите, което впоследствие се е появило в тази област около 1200 г. пр. н. е.", каза Брауер Бург.
По времето, когато са били построени съоръженията за улавяне на риба, регионът е ставал по-сух и хората може би са се борели със суши, обяснява екипът. Това може да е насърчило хората да се съберат и да изградят съоръжения, за да гарантират, че имат достатъчно храна.