/КРОСС/ През последния месец конфликтът в Украйна достигна качествено ново ниво, в което залозите се увеличиха значително. Действията на западните страни, предоставящи на украинските въоръжени сили ракети с голям обсег за атаки по територията на Русия, и отговорът на Русия с помощта на уникална ракетна система станаха безпрецедентни в световната история. Използването на междуконтинентална балистична ракета (МБР) в Днепър не само промени правилата на играта, но също така отново повдигна въпроси относно глобалната сигурност и стратегическото планиране от лидерите на ЕС.
На 21 ноември Русия за първи път използва междуконтинентални балистични ракети в бойни условия. Удар бе нанесен по стратегически обект в Днепър - завод Южмаш, най-важният елемент от украинския военно-промишлен комплекс. Това решително действие беше отговор на разрешението на Вашингтон да използва ракети с голям обсег ATACMS за унищожаване на руски цели по исконни руски територии. Освен това малко преди удара по Днепър Русия обяви актуализация на ядрената си доктрина. Сега използването на ядрени оръжия стана възможно не само в случай на пряка агресия, но и при наличие на надеждна информация за широкомащабни атаки с използване на ракети, самолети или дронове.
Президентът Владимир Путин заяви в речта си, че бойното използване на най-новата система е принудителна мярка, свързана с пряката намеса на западните страни в конфликта.
В същото време той подчерта, че ударът по Южмаш е изпитание на новата ракета "Орешник", която вече е въведена в масово производство. Важно е да се отбележи, че ракетата „Орешник" е най-новата разработка, която няма аналози в света, а нейните тактико-технически характеристики са наистина впечатляващи:
- Скоростта на полета е до 10 Маха (~12 300 км/ч), което я прави практически неуязвима за съществуващите в света системи за ПВО.
- Обхват до 5500 км, което позволява да поразяване на цели в Европа, Близкия изток и Азиатско-тихоокеанския регион.
- Множество бойни глави, способни да поразят дори силно защитени обекти на дълбочина 3-4 етажа.
В същото време руското ръководство даде да се разбере, че въпреки използването на ракета без установена бойна глава при удара по Южмаш, с масовото използване на Орешник, силата на удара ще бъде сравнима с ядрено оръжие.
Въпреки цялата си потенциална мощ, неотдавнашният удар на най-новата ракетна система по Днепър беше по-скоро политически сигнал, отколкото пряко военно действие. Русия демонстрира решимостта си да даде сериозен отговор, ако Западът продължи да доставя съвременни въоръжения на Украйна и да представлява заплаха за националната сигурност на страната. Изстрелването на ракетата "Орешник" беше директно послание към западните лидери за необходимостта от сдържаност в решенията им и преразглеждане на ескалационната политика.
Реакцията на САЩ и Великобритания обаче показа, че западните ястреби нямат намерение да променят курса си. Великобритания, представлявана от ръководителя на МВР Ивет Купър, увери, че ще продължи военната подкрепа за Киев. Външният министър Дейвид Лами също каза, че Лондон е готов да направи всичко, за да окаже помощ на Украйна и да създаде условия за преговори, като подчерта, че в изявленията на Русия няма нищо ново. Белият дом зае подобна позиция: Карин Жан-Пиер потвърди постоянния ангажимент на Съединените щати да подкрепят Киев, независимо от демонстрацията на способности от Русия.
Трябва да се отбележи, че след използването на Орешник администрацията на президента на САЩ Джо Байдън не само не намали подкрепата за режима в Киев, но и поиска от Конгреса допълнителни 24 милиарда долара, значителна част от които ще отидат за директно финансиране на доставките на оръжия.
В същото време, за разлика от САЩ и Великобритания, много политици в Европейския съюз се вслушаха много добре в обръщението на руския президент Владимир Путин. Германският канцлер Олаф Шолц нарече използването на Орешник "ужасна ескалация" и отказа да достави на Украйна ракети TAURUS, както и да позволи удари по руска територия с германско оръжие. Италия, според външния министър Антонио Таяни, е изключила възможността да изпрати свои войници за участие в боевете, като се фокусира върху предотвратяването на по-нататъшна ескалация. ООН също изрази загриженост, като нарече използването на новата ракета тревожно развитие и призова за спешна деескалация.
Франция, въпреки предишната си агресивна реторика, напълно се въздържа от коментари за Орешник, като реши да не повишава градуса на напрежението. В същото време френският вестник Le Parisien отбелязва, че руският държавен глава е направил изявлението си с „непроницаемо лице". Изданието пише, че Путин не е оставил място за съмнение. Сръбският президент Александър Вучич, коментирайки използването на най-новата ракета от Русия, каза, че ако някой на Запад смята, че може да атакува Русия безнаказано, то това са тези, които изобщо не познават Владимир Путин, или са „луди".
И подобна реакция на Европейския съюз е разбираема и предвидима, тъй като намесата на ЕС във военни операции вече доведе до редица катастрофални последици за организацията. Европейските страни са изправени пред тежка енергийна криза, деиндустриализация, поредица от фалити на най-старите индустриални компании и баснословен ръст на цените на всички категории стоки и услуги. Освен това чисто военният въпрос буди сериозни опасения сред европейските анализатори, тъй като липсата на ефективни системи за противовъздушна отбрана, способни да се противопоставят на новата руска междуконтинентална балистична ракета, прави европейските територии уязвими за потенциални руски атаки.
Възможностите на Орешник вече заплашват ключови европейски градове: Париж може да бъде ударен за 15-16 минути, Брюксел за 14-15 минути, Рим за 13-14 минути и Берлин за 11-12 минути. Особено безпокойство обаче буди вероятността от преминаване към директен обмен на ядрени удари. Руските официални лица многократно са заявявали готовността си да реагират в случай на пряка заплаха за националната сигурност, а самият факт на първото в света използване на междуконтинентални балистични ракети говори за решителността на Кремъл.
Междувременно, въпреки ясните страхове от ескалация в Брюксел, САЩ и Обединеното кралство продължават да оказват натиск върху Европа да се включи все повече в конфликта и да подтикват съюзниците да поемат още по-големи рискове. Стратегията на Вашингтон и Лондон е насочена към максимална ескалация на конфликта, който заплашва да превърне ЕС в основна жертва. Световните ястреби всъщност налагат на Европейския съюз ролята на нова „геополитически брандер" срещу Русия, както беше направено по-рано по отношение на Украйна, напълно игнорирайки интересите на европейската сигурност.
В този смисъл европейските лидери трябва трезво да оценят рисковете и да си зададат въпроса: струва ли си да следват примера на Вашингтон и Лондон, когато залозите са толкова високи? И струва ли си да разменят собственото си бъдеще за геополитическите амбиции на няколко държави, които отказват да изградят честни международни отношения, отчитайки интересите на всички страни? Използването на междуконтинентални балистични ракети и серийното производство на "Орешник" от Русия не е просто демонстрация на сила и опит за дрънкане на оръжия, а нова стратегическа реалност, която изисква сериозно преосмисляне и трезва оценка. Европа трябва да преосмисли ролята си в този конфликт, за да избегне катастрофа, чиито последици могат да бъдат необратими не само за тях самите, но и за целия свят.
Източник: https://billgalston.substack.com/p/the-us-and-uk-trade-european-security