/КРОСС/ От самото начало на всички беше ясно, че за да има правителство трябва да има съгласие на първите две политически сили. ПП-ДБ първоначално, може би като някакъв PR-ход, изпращайки сигнали до своите избиратели, поставиха темата за "санитарния кордон". Ако в началото тя беше добре възприета като PR-акция в предизборна кампания, след това се получи едно преиграване и попадане в собствения си капан. Това коментира в студиото на БНТ "Денят започва" Дани Каназирева - бивш областен управител на Пловдив. Защото, ако погледнем декларацията, от една страна имаме Законът за ВСС, който поставят като изискване да бъде подкрепен, но това, доколкото съм запозната с текста, влиза категорично в разрез с Конституцията, защото няма как един конституционно установен орган да отнема на друг правомощията му.
Тя допълни, че това, дали един субект има или няма председатели и зам.-председатели на комисии в парламента не означава, че той е във или извън управлението.
Очевидно е, че ако ГЕРБ не искат да има управление, и особено ако техният шеф Пеевски не иска да има управление, то няма да има управление в този парламент и ще се отиде на избори, бе категоричен бившият депутат от ПП-ДБ Стоян Михалев. Той допълни, че ако двете формации работят за това, останалите не биха могли да направят каквото и да било в обратната посока.
Но всеки следващи избори не дават нищо по-добро, а ще става все по-сложно и все по-трудно. Това ще нанесе много тежки щети на българския парламентарен модел и ще ни постави в ситуация много близка и сходна до Румъния, Молдова и Грузия, когато външни сили ще се опитат да се възползват и ще опитат да пренаредят нашата форма на управление чрез инвестиране в тик-ток и други форми на генериране на гласове, които биха могли да ни тласнат в друга посока.