Св. Сава Освещени - (Савинден)
Секция: Църковен календар
05 Декември 2024 06:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Св. Сава Освещени - (Савинден)

/КРОСС/ Преподобни Сава се родил в 439 г. в област Кападокия (Източна Мала Азия) в семейство на благородни и благочестиви родители. Когато навършил пет години, бил оставен заедно с имуществото на родителите си у роднини, тъй като баща му бил на служба при царя и с майка му заминали за Александрия.

Малкият Сава, който още от ранна възраст се отличавал със зрелия си ум, виждайки враждата и разприте, които съществували между роднините му, се отказал от богатството си и отишъл във Флавиановия манастир (сега манастир „Св. Иоан Предтеча"). Тук той бързо изучил Псалтира и останалите книги от Свещеното Писание, преуспявайки в добрите дела и във всичко следвал монашеския устав.Скоро светията, независимо от неговата младост, по своята добродетел станал съвършен като старците, които живеели в обителта.

В този манастир свети Сава живял пет години, възхождайки от сила в сила и от слава в слава. След това у него се породило голямо желание да отиде в Иерусалим, за да се поклони на светите места и да посети отците, които живеели в пустинята около града, да получи полза от техните беседи, както и да намери там място за себе си, където да води пустиннически живот.

На 5 декември 533 г. (на 94 години), след като приел Пречистите Тайни и изрекъл: „Господи, в Твоите ръце предавам духа си!", свети Сава преминал в неленния живот, съпровождан от Божиите ангели и светите мъченици.

В източноправославната църква, този ден е посветен на светец мъж - Свети Сава, посветил живота си в служба на бога и построил с наследството си няколко манастира и болници.

В българските представи, Сава е жена - светица, сестра на Варвара и Никола, покровителка на чумата, макар че в отделни райони на страната честват празника като на светец - мъж, покровител на вълците (вълчи пастир).

В някои райони празнуват Савинден и в чест на мъртвите. Жените приготвят варено жито и го раздават на гробището за помен.

Преди изгрев слънце жените, които не могат да заченат, пресяват брашно през наопаки обърнато сито. А най-старата жена в дома нарежда: "Обърни, чедо, ситото, че да ти се обърне корема." и вярват, че след като раздаде омесения и опечен обреден хляб на кръстопът, до годината ще добие рожба.

За здраве и плодородие жените раздават и питки. В същото време обредите "закрилят" стопаните от вредоносното действие на злите сили.

Митологията представя Св. Сава като брат на Св. Варвара (почитана ден преди него) и на Св. Никола (почитан ден след него). Свети Сава в народните вярвания е по-добрия, той винаги върви след Варвара и я моли да не пуска от ръкава си ледени зърна по нивите. Двата подготвят празника на Св. Никола, затова се казва: "Варвара вари, Сава пече (меси), Никола гости гощава".


Празнуват именниците: Елисавета, Сава, Савина, Съби, Събка, Съботин, Съботина, Славка, Славомир, Славчо, Сафка, Слави, Светослав, Светослава.