/КРОСС/ На 15 ноември започнаха Коледните пости, наричани още Рождественски. Те продължават 40 дни - до 25 декември. В дните до Коледа не се консумират блажни храни - яйца, месо и млечни продукти.
Строгият пост забранява и използването на олио в понеделник, сряда и петък. Извън тези дни е разрешена консумацията на безгръбначни - охлюви, миди, октоподи и др.
В два дни е разрешена консумацията на риба - на 21 ноември (въведение Богородично), и на 6 декември (Никулден).
Пост се спазва само и единствено от хора без здравословни проблеми и не се прави за отслабване.
Яденето на едни и същи плодове и зеленчуци и прекаляването с тях води до липсата на важни вещества. Прекаляването със сол, което води до високо кръвно и проблеми с бъбреците. Залитането към прекалено сладко, което води до диабет и затлъстяване. Яденето на прекалено много хляб по време на пости също води до затлъстяване и чувство на умора. Прекаляването с високоенергийни храни като авокадо и грах, защото чувстваме глад.
Плодовете са богати на захар и бързо засищат, но и бързо се огладнява след тях. Зеленчуците са богати на фибри, но към тях най-добре е да се добавят и сурови ядки. Така ще имате по-дълго енергия и няма да огладнеете бързо.
Храните, които ядем по време на пост, са по-скоро безвкусни и това ни кара да прекаляваме със солта. Просто трябва да свикнем да ядем по-безсолни храни. Маслините, които са разрешени по време на пост, също трябва да се накисват преди да се консумират.
При глад за сладко е препоръчително да се ядат повече плодове и да се пие бадемово мляко. Ако ви се яде шоколад, това означава липса на магнезий, който може да си набавите с орехи или семки.
Прекомерната употреба на хлебни продукти води до дефицит на фибри, а те са необходими за нормалното функциониране на мозъка. Добра алтернатива е ръженият хляб без мая.
Един трик за засищането на глада малко преди хранене е пиенето на една чаша вода преди това. Така ще ядете по-малко и ще се чувствате сити след това. Не заменяйте водата с газирана напитка.
бТВ, „Тази неделя"