/КРОСС/ Безводието трябва да се разглежда от различни посоки. Не може да кажем, че единствено климатичните изменения са виновни за недостига на питейни води, води за напояване и води за енергетика. Проблемът е комплексен. Това каза снощи служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров в предаването „Защо, господин министър?" по бТВ.
Според него ефективността на ползването на наличния воден ресурс в България е един от главните проблеми.
„По данни на ВиК дружествата над 80% са загубите на течаща вода, но при „Напоителни системи" нещата са още по-трагични и тревожни. В миналото тези системи са изградени, за да работят съвместно, като постоянно обменят води помежду си. Например, когато се произвежда електричество от водната енергия, зимно време тези води са акумулирали в съоръженията на напоителните системи, където са използвани лятно време. Сега вече тези системи трудно работят съвместно, тъй като голяма част от тях вече не съществуват и са в окаяно състояние. В миналото сме имали 17 милиона поливни декара земеделие с изградена инфраструктура и съоръжения към тях. Към този момент поливните декари са 370 хиляди. Това представлява около 1,5% от наличната, изградена в миналото водоносна система", обясни Димитров.
Противно на схващането и разбирането, България не е богата на природни водни ресурси. Напротив. „Ние сме изключително бедни на воден ресурс, като в това отношение единствено превъзхождаме Малта, Кипър и южната част на Гърция. Основната част от този много беден ресурс е река Дунав. Тя представлява 83% от повърхностния оток на България, като ние в съвременния живот изобщо не я ползваме, а в миналото е била широко използвана", каза той.
По думите му „Напоителни системи" в лицето на новата си управителка прави всичко възможно да възстанови поне част от системите, където има крещяща нужда от води за напояване. „Това не може да се случи веднага. Аз апелирам това да бъде държавна политика. Силно подкрепяме усилията на „Напоителни системи" и Министерство на земеделието, за да осигури този свой план", заяви Димитров.
Министърът заяви, че не може да гарантира, че по Коледа и Нова година в Плевен ще има вода.
„Аз също съм от Плевен, семейството ми живее там. Коледните и новогодишните празници ще ги прекараме в Плевен. Семейството ми се справя трудно, аз също изпитвам трудности. Но не обмислям да се местя - това е родният ми град", обясни той.
От 52 язовира под управлението на МОСВ няма населено място, което да се захранва от тях и да е на воден режим. „За съжаление при Плевен и Ловеч случаят не е такъв. Водоснабдяването се извършва изцяло на база природния наличен ресурс. Когато количеството е голямо, Плевен и Ловеч също са на режим поради простата причина, че няма пречиствателна станция", заяви служебният министър.
Единственото решение е повишаването на ефективността на водопреносните системи, категоричен бе Димитров.