Изкуственият интелект проговори на български език
Секция: Технологии
09 Декември 2024 17:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Изкуственият интелект проговори на български език

/КРОСС/ Изкуственият интелект проговори на български език. BgGPT e създаден от Института INSAIT и е базиран на последно поколение езикови модели. България става първата страна в Европа, която стартира свой собствен чат, а технологията зад модела е със свободен достъп. В „Историите на Мария Йотова" разказваме как се ражда идеята за BgGPT.

„Най-често питам българския изкуствен интелект за преводи или корекция на текст. Не го питам как се прави бомба, но ще се надявам да не отговори", казва докторантът в Института INSAIT Антон Александров.

Той споделя, че ако попиташ BgGPT с какво е полезен, ще отговори, че е изкуствен интелект, специално адаптиран за български език, с достъп до актуална информация, подобряване на комуникацията и иновацията.

„Изключително критичен съм към всичко, което правя. Когато чуя, че и на някой друг му е полезен, изпитвам положителни емоции", посочва още Александров.

Изследователят в INSAIT Димитър Димитров се радва, че в института са създали нещо, което е полезно на хората. „Но се стремим да открием кое да е следващото нещо, което да направи BgGPT по-добър", добавя той.

„INSAIT ми дава възможност да правя изследователска дейност на световно ниво и то в България. Има много млади и талантливи хора, които заминават извън България и често нямат възможност да се върнат, за да доразвият възможностите си. Поне досега", казва Димитров.

Александров казва, че още когато учи в Швейцария, мечтае да се завърне в България, а щом разбира за съществуването на INSAIT, вижда възможност да направи своята докторантура на родна земя.

„INSAIT започна работа по българския изкуствен интелект преди 2 години. В момента има огромна борба между затворения и отворения изкуствен интелект. При затворения - хората работят с чата, без да имат достъп до технологията зад него. BgGPT е отворен. България в момента е лидер в Европа като технологичен лидер. Български таланти остават в INSAIT, връщат се от чужбина. Това е социалния ефект", разказва създателят на Института INSAIT проф. Мартин Вечев.

По негови думи едни от най-добрите хора в света, работят в INSAIT. „Преди 20 години, когато подавах документи за докторантурата си, написах, че мечтая да направя нещо като „Кеймбридж" в България", добавя проф. Вечев.

„Обичам България и искам да пренеса знанията на талантите ни обратно в страната. Най-важната мисия на INSAIT е хората да вярват, че това може да се случи в България", допълва още той.