Изследване на учени от МУ-Варна с цитирания в едно от най-престижните медицински списания в света
Секция: Здраве
09 Декември 2024 16:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Изследване на учени от МУ-Варна с цитирания в едно от най-престижните медицински списания в света

/КРОСС/ Най-престижното специализирано списание за Сърдечно-съдови заболявания в света „Circulation" е с двукратни цитирания на оригинални резултати от научно изследване, проведено от мултидисциплинарен екип от учени от катедра „Пропедевтика на вътрешните болести" към МУ-Варна и Клиниките по вътрешни болести и Интензивно кардиологично отделение в УМБАЛ „Св. Марина" - Варна. Екипът от български учени, влязъл във фокуса на световната научна сцена, направил проучването през 2016г., включва доц. д-р Явор Кашлов, проф. д-р Жанета Георгиева, доц. д-р Веселин Вълков, и др.

Добре познатото сред специалистите по сърдечно-съдови заболявания специализирано научно списание „Circulation" е с близо 40 импакт фактор, което в света на изследователите е знак за изключителен авторитет на публикациите и новаторски поглед върху проучванията на световно ниво.

Обект на изследване е сравнително наскоро описан вид клетъчна смърт - некроптоза. Това е програмирана клетъчна смърт, която настъпва при определени условия в това число и при остър миокарден инфаркт. Изследвани са серумните нива на RIPK3 и тропонин I като потенциални биомаркери за предсказване на нарушена функция на лявата камера при пациенти с миокарден инфаркт с елевация на ST сегмента и нормални нива на тропонин I преди перкутанна коронарна интервенция. Използван е ензимно-свързан имуноадсорбентен анализ (ELISA) за измерване на нивата на експресия на RIPK3 в серума. В проучването е докладвана връзка между по-лошата прогноза при пациенти с остър миокарден инфаркт със ST елевация и нивата на маркерите на некроптоза. Докладвана е и потенциалната роля на некроптозата за развитието на исхемично-реперфузионна увреда, за която на този етап липсват маркери и лечение. Разбирането на механизмите и участието на некроптозата в исхемично-реперфузионната увреда дава насоки за бъдещи терапевтични опции за лечение на миокардния инфаркт.

Забележителното е, че резултатите от проучването на екипа са цитирани 8 години след неговото осъществяване и публикуване в списание с висок импакт фактор, което потвърждава значимостта на докладваните резултати, които към момента на изследването са били почти непознати в медицинския свят.Това е и първото проучване в научните среди докладващи маркери за некроптоза при исхемично-реперфузионна увреда при пациенти с миокарден инфаркт.

Със световното признание на екипа на научното изследване, МУ-Варна и УМБАЛ „Св. Марина" се превръщат в едни от пионерите в изучаването на некроптозата и исхемично-реперфузионната увреда.

Цялата научна публикация на доц. д-р Явор Кашлов и екип може да видите тук:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27431004/

Serum levels of RIPK3 and troponin I as potential biomarkers for predicting impaired left ventricular function in patients with myocardial infarction with ST segment elevation and normal troponin I levels prior percutaneous coronary intervention