/КРОСС/ Защо Прокуратурата поиска имунитета на Кирил Петков? Темата коментираха в студиото на NOVA „Здравей, България" Иван Брегов, правен експерт в института за пазарна икономика и преподавателят по конституционно право Орлин Колев.
В четвъртък беше внесен законопроект за изменение допълнение на закона за съдебната власт, който преглежда наново процедурите за избор на главен прокурор и председатели на върховните съдилища. Една от разпоредбите е прекратяване на започналата процедура. Законопроектът детайлно урежда каква трябва да е концепцията на главния прокурор. Забранява това временно изпълняващ длъжността да бъде кандидат в процедурата. Тоест, това вади Сарафов от играта и урежда редица други детайли какво се случва в случай на президентско вето. Това дава много важен 2-месечен срок, в който ВСС да направи отново преценка на критериите отговоря ли кандидатът, коментира Брегов.
Той попита и трябва ли ВСС, „който очевидно не може да провери обективно-установими данни и факти, да избира този главен прокурор".
Никой не подлага под съмнение това, че Прокуратурата има правомощие да иска имунитети. Въпросът е защо толкова време е било необходимо за това. Новината ме застигна по време на лекции. Обсъдих го и със студенти. Един от тях възкликна: „Да, това е поредният епизод от демокрацията по българки вариант". При положение, че има нападки срещу Сарафов, може би е хубаво да каже нещо. Но не бива да го абсолютизираме, всеки за всеки може да каже нещо, коментира Орлин Колев. И поясни, че не е сигурен дали процедурата по избор на нов обвинител номер едно може да се удължи. По думите му следва да се изчака решението на КС.