/КРОСС/ Измама като BETL не е нещо изключително. Схемите с бърза възвръщаемост са прекалено много. Предметът на „инвестиции" може да е криптовалута, стрийминг платформа. Това разясни журналистът Николай Стоянов от вестник „Капитал" в ефира на предаването „Здравей, България".
Според него, за да функционира такава пирамида известно време, щетата може да бъде наполовина - първите вложители да са си взели парите, за да се привлекат още хора. В случая на BETL загубите възлизат на между 30 и 50 млн. долара, изчислява Стоянов.
Особеност на BETL е, че е нещо като ферма за пирамиди, смята журналистът. Той обясни, че разработчиците ѝ правят множество подобни схеми, за да може все някоя от тези измами да се осъществи. По косвени данни в тази схема в България са участвали 20-30 хиляди души, каза Стоянов.
Много е трудно да разберем дали човек съзнава, че се забърква в измамна схема или чистосърдечно предлага на близки и познати да се включат в нещо, което им дава шанс да печелят. Има хора, които постоянно се занимават с това. Те не са организатори, а участници. Знаят, че това е измама, дори открито го коментират, обясни журналистът.
Стоянов разкри, че дружеството, което стои зад BETL, е регистрирано във Великобритания и собственикът е гражданин на страната.