/КРОСС/ „България ще продължи да бъде незаобиколим фактор по отношение преноса на зелена енергия и подкрепата от нашите международни партньори го доказва. Трябва да се възползваме от ключовото си географско положение и климатичните условия, за да не бъдем пропуснати от стратегическите енергийни проекти". Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов пред участниците в четвъртата среща на властта и бизнеса Powers Summit 2024. Той посочи като пример Зеления коридор и увери, че страната ни работи последователно за присъединяване към проекта. „По този начин регионът ще се възползва от зелена енергия на по-достъпни цени", допълни той.
Министърът на енергетиката се съгласи напълно с тезата на участващите в дискусията представители на браншовите организации, че не следва да се провежда социална политика през енергетиката. Така ще се осигури възможност да се реализира процесът по либерализация на електроенергийния пазар и дефинирането на групите за енергийната бедност", стана ясно от думите му. Министър Малинов приветства инициативата за създаване на междуведомствена работна група във връзка с либерализацията на електроенергийния пазар към Министерския съвет с участието и на енергийната комисия в Народното събрание.
„Устойчивото увеличаване на дела на възобновяема енергия на нашия пазар изисква от нас и бързи решения по отношение на съхранението й. Обявената от нас мярка RESTORE от Плана за възстановяване и устойчивост предизвика огромен инвеститорски интерес за изграждане на модерни съоръжения за съхранение. Бяха подадени 151 предложения на обща стойност близо 5 млрд. лв., а безвъзмездната финансова помощ е в размер на почти 1 млрд. евро", припомни министър Малинов. „През първото тримесечие на следващата година ще се сключат договорите с бенефициентите и ще се търси допълнителен финансов ресурс. Ако всички инвестиционни предложения са сериозни, ще предоставим на пазара възможност да разполага с 8-9 хиляди MWh капацитет за съхранение", съобщи министър Малинов. По отношение на другата мярка за насърчаване на инвестиции - за ВЕИ и батерии - първите договори с бенефициентите ще бъдат сключени до края на годината, а втората част от тях - не по-късно от януари, каза още той.
В рамките на събитието енергийният министър проведе двустранна среща с изпълнителния директор на съвместното дружество, което ще реализира проекта „Зелен коридор" г-н Фархад Мамадов. Малинов още веднъж заяви позицията на България за участие в съвместното предприятие за изпълнение на проекта, който предвижда подводен кабел за пренос на енергия от възобновяеми източници от Република Азербайджан до Европа.
Министър Малинов разговаря и с Андерс Рисберг, началник отдел за Централна и Югоизточна Европа в Европейската инвестиционна банка. Двамата обсъдиха напредъка по изпълнение на предпроектното проучване за изграждане на ПАВЕЦ на съществуващите ВЕЦ „Батак" и „Доспат". По думите на енергийния министър това е една от най-устойчивите технологии за съхранение на енергия и страната ни разчита в средата на следващата година проучването да бъде финализирано.