/КРОСС/ Институт GATE e домакин на два семинара - на 10 и 11 декември 2024 г., организирани в сътрудничество с Надзорния борд на НАТО по използване на данни и изкуствен интелект (DARB) и Отдела на НАТО за иновации, хибридни и кибернетични предизвикателства (NATO Innovation, Hybrid, and Cyber Division). Те събират експерти, представители на съюзническите страни, на държавната администрация и бизнеса, за да обсъдят добрите практики за етично и отговорно използване на изкуствения интелект и данните в секторите сигурност и отбрана.
GATE беше избран за домакин на двете събития след процес на одобрение от съюзниците и Международния секретариат на НАТО. Високотехнологичната инфраструктура на института и фактът, че GATE e сред първите тестови центрове на НАТО за големи данни и AI в екосистемата на органа на НАТО за стимулиране на иновациите в отбраната (DIANA) подчертават лидерството на България в областта на отговорното използване на AI.
Работните срещи в София наблягат на шестте принципа на НАТО за отговорно използване на AI: законност, отчетност, проследимост, надеждност, управляемост и намаляване на субективния елемент при употребата на AI. Тези принципи са основата на разработването на практически инструменти, стандарти и методологии за поддържане на технологичното превъзходство на НАТО, като същевременно насърчават доверието и прозрачността.
Семинарът на 10 декември 2024 г. поставя фокус върху процедурите за доставка и придобиване на системи за AI. Обучението, ръководено от съпредседателите на DARB, е насочено към обмяната на знания и добри практики за възможностите и предизвикателствата при доставянето и придобиването на системи, базирани на AI в областта на сигурността и отбраната.
Семинарът на 11 декември 2024 г., организиран в сътрудничество с Отдела на НАТО за иновации, хибридни и кибернетични предизвикателства, е на експертно ниво. Той ще постави акцент върху изискванията на НАТО за провеждане на ТОВВ и е свързан с тестване, оценка, валидиране и верификация на AI ТОВВ. Лектори са представители на Съюзното командване на НАТО по трансформацията и Агенцията на НАТО за комуникации и информация. Опит и добри практики ще споделят доказани експерти от съюзническите страни, индустрията и тестовите центрове за AI.
Като краен резултат от двата семинарни дни се очаква да бъде подготвен доклад, обобщаващ добрите практики в доставката, тестването и валидирането на етично използван AI, както и укрепването на партньорствата между български иноватори и международни лидери. Участието на институт GATE в тези събития е още едно доказателство за високата експертиза на неговите изследователите, както и значимостта на организацията в определянето на дневния ред в сферата на иновациите и подпомагането на стратегическите сътрудничества в областта на сигурността и отбраната.
За DARB (Надзорния борд на НАТО по използване на данни и изкуствен интелект):
Надзорният борд на НАТО по използване на данни и изкуствен интелект (DARB) има централна роля в прилагането на шестте принципа на НАТО за отговорно използване на AI. Чрез разработване на стандарти, добри практики и контрол на качеството, DARB гарантира, че AI системите са в съответствие със споделените международни ценности и остават надеждни и оперативно съвместими. DARB служи като форум за съюзниците за обмен на идеи, споделяне на опит и сътрудничество за отговорното разработване и използване на AI в секторите на отбраната и сигурността.