/КРОСС/ Три урока по математика, които насърчават учениците да се справят с различни предизвикателства с помощта на AI инструменти, събраха най-много гласове в състезанието на Академията за дигитални умения. Те показват методи за изчисление на дължина и наклон на рампа за хора с увреждания, създаване на визуални материали с числото Пи и проверка на задачи със събиране и изваждане. Инициативата на prepodavame.bg с подкрепата на Yettel събра в специална библиотека селекция от най-добрите учебни планове, създадени в рамките на обученията за учители през 2024 г.
В библиотеката на проекта има най-много уроци по предметите, свързани с информационните технологии (Компютърно моделиране и информационни технологии, Информатика), Български език и литература (БЕЛ) и природни науки (Човек и природа, Биология, География). През целия ноември 170 от тях се състезаваха за вота на потребителите в образователната платформа prepodavame.bg.
"В конкурса се включиха учители с различен опит в интегрираното използване на изкуствен интелект в класната стая. От уроците е видно, че те проявяват творчески дух и опитват да дадат на учениците си основата, която им е нужна, за да се справят с новите технологии", коментира Иван Попов от екипа на prepodavame.bg.
Креативност, практическа насоченост и възможност за творчество отличават трите учебни плана, спечелили състезанието. Те са са предназначени за ученици от 3., 7. и 9. клас и им обясняват важни математически функции и правила чрез различни ситуации.
В урока за тригонометричните функции се вижда приложението им в реалния живот с пример за проектиране на рампа за хора с двигателни затруднения. Учениците трябва да търсят нормативни изисквания за подобни рампи с помощта на AI, проверяват данни и чертаят схеми в GeoGebra. Те използват синус и косинус, за да изчислят елементи на правоъгълен триъгълник и решават задачи с помощта на тригонометричните функции. Учебните материали са дело на Гинка Гамсъзова от СУ „Св. Софроний Врачански" в гр. Пловдив.
„Математически детектив" е играта, в която учениците от 3. клас работят в групи по задачи за събиране и изваждане, като използват AI инструменти за проверка на решенията. Виртуалният помощник им дава също насоки и задачи. Автор на урока е Яница Манолова от ОУ „Св. Климент Охридски" в гр. Хасково.
Третият урок набляга върху творческите дейности. След като се запознаят с концепцията за числото Пи и неговото приложение - формулите за обиколка и лице на кръг, учениците решават практически задачи, а в креативната част създават визуални материали на числото Пи с помощта на AI инструменти. Урокът е създаден от Златина Захариева от ОУ „Христо Смирненски" в гр. Радомир.
„Това са само част от примерите за приложението на новите технологии, които учителите не само усвояват, но и предават на учениците, помагайки им да бъдат по-добре подготвени за дигиталното бъдеще, което ги очаква. Радвам се, че сред уроците има и такива, които не само засягат дадена учебна тема, но и показват как тя може да бъде приложена за реални житейски задачи", посочва Маргита Колчева, мениджър „Устойчиво развитие" в Yettel.
Дигиталната академия е съвместна инициатива на образователния сайт prepodavame.bg и Yettel, която помага на учителите да се адаптират към дигиталния свят и да усвояват нови знания, свързани със съвременните технологии и изкуствения интелект. Материалите имат практически фокус, така че лесно да се прилагат в учебния процес и да позволяват използването на различни инструменти като ChatGPT, Gemini, Copilot и BgGPT. Проектът е част от програмата на телекома „Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения", която насърчава дигиталното приобщаване на населението. Амбицията на оператора е всяка година да помага на 10 000 души да подобрят дигиталните си способности.
За Yettel:
Yettel е част от e& PPF Telecom Group - партньорство между PPF Group и Emirates Telecommunication Group (e&), фокусирано върху предоставянето на отлични телекомуникационни услуги и дигитално потребителско изживяване за клиентите в Централна и Източна Европа.
В България Yettel свързва над 3 милиона потребители с хора, устройства и бизнеси. Компанията има повече от 180 магазина, а мобилната ѝ мрежа покрива над 99% от населението на страната.
През 2022 г. Yettel обяви своята дългосрочна Стратегия за устойчиво развитие. С нея телекомът си поставя ясни и измерими цели в четири ключови области - околна среда, хора, технологии за устойчиво бъдеще и управление, основано на почтеност и прозрачност. За отчитането на годишните резултати компанията следва световно признати стандарти за докладване на Global Reporting Initiative (GRI).
Повече информация за Стратегията за устойчиво развитие и годишните доклади на Yettel България: https://www.yettel.bg/bg/sustainability-at-yettel
За Prepodavame.bg:
Prepodavame.bg е най-голямата платформа с практични и качествени обучения и ресурси за учители и директори в България. Мисията ѝ е да подкрепя българските преподаватели и образователни експерти в развитието и усъвършенстването на знанията и уменията, необходими за успешно справяне с предизвикателствата на съвременното образование. „Заедно в час" създава уебсайта през 2019 г. като отговор на нуждата на образователната общност да съществува онлайн пространство, което събира на едно място полезна и практична информация за педагогическите специалисти. Над 250 училища вече имат достъп до готови ресурси и професионална квалификация за целия си екип, а над 30 хил. учители и директори използват Prepodavame.bg всяка седмица.