Три урока по математика събраха най-много гласове в Академията за дигитални умения
Секция: Технологии
11 Декември 2024 13:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Три урока по математика събраха най-много гласове в Академията за дигитални умения Сред тях са практическо използване на синус и косинус за изграждане на рампа и създаване на визуални материали с числото Пи

/КРОСС/  Три урока по математика, които насърчават учениците да се справят с различни предизвикателства с помощта на AI инструменти, събраха най-много гласове в състезанието на Академията за дигитални умения. Те показват методи за изчисление на дължина и наклон на рампа за хора с увреждания, създаване на визуални материали с числото Пи и проверка на задачи със събиране и изваждане. Инициативата на prepodavame.bg с подкрепата на Yettel събра в специална библиотека селекция от най-добрите учебни планове, създадени в рамките на обученията за учители през 2024 г.

В библиотеката на проекта има най-много уроци по предметите, свързани с информационните технологии (Компютърно моделиране и информационни технологии, Информатика), Български език и литература (БЕЛ) и природни науки (Човек и природа, Биология, География). През целия ноември 170 от тях се състезаваха за вота на потребителите в образователната платформа prepodavame.bg. 

"В конкурса се включиха учители с различен опит в интегрираното използване на изкуствен интелект в класната стая. От уроците е видно, че те проявяват творчески дух и опитват да дадат на учениците си основата, която им е нужна, за да се справят с новите технологии", коментира Иван Попов от екипа на prepodavame.bg.

Креативност, практическа насоченост и възможност за творчество отличават трите учебни плана, спечелили състезанието. Те са са предназначени за ученици от 3., 7. и 9. клас и им обясняват важни математически функции и правила чрез различни ситуации. 

В урока за тригонометричните функции се вижда приложението им в реалния живот с пример за проектиране на рампа за хора с двигателни затруднения. Учениците трябва да търсят нормативни изисквания за подобни рампи с помощта на AI, проверяват данни и чертаят схеми в GeoGebra. Те използват синус и косинус, за да изчислят елементи на правоъгълен триъгълник и решават задачи с помощта на тригонометричните функции. Учебните материали са дело на Гинка Гамсъзова от СУ „Св. Софроний Врачански" в гр. Пловдив. 

„Математически детектив" е играта, в която учениците от 3. клас работят в групи по задачи за събиране и изваждане, като използват AI инструменти за проверка на решенията. Виртуалният помощник им дава също насоки и задачи. Автор на урока е Яница Манолова от ОУ „Св. Климент Охридски" в гр. Хасково.

Третият урок набляга върху творческите дейности. След като се запознаят с концепцията за числото Пи и неговото приложение - формулите за обиколка и лице на кръг, учениците решават практически задачи, а в креативната част създават визуални материали на числото Пи с помощта на AI инструменти. Урокът е създаден от Златина Захариева от ОУ „Христо Смирненски" в гр. Радомир. 

„Това са само част от примерите за приложението на новите технологии, които учителите не само усвояват, но и предават на учениците, помагайки им да бъдат по-добре подготвени за дигиталното бъдеще, което ги очаква. Радвам се, че сред уроците има и такива, които не само засягат дадена учебна тема, но и показват как тя може да бъде приложена за реални житейски задачи", посочва Маргита Колчева, мениджър „Устойчиво развитие" в Yettel. 

Дигиталната академия е съвместна инициатива на образователния сайт prepodavame.bg и Yettel, която помага на учителите да се адаптират към дигиталния свят и да усвояват нови знания, свързани със съвременните технологии и изкуствения интелект. Материалите имат практически фокус, така че лесно да се прилагат в учебния процес и да позволяват използването на различни инструменти като ChatGPT, Gemini, Copilot и BgGPT. Проектът е част от програмата на телекома „Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения", която насърчава дигиталното приобщаване на населението. Амбицията на оператора е всяка година да помага на 10 000 души да подобрят дигиталните си способности. 

 

За Yettel:

Yettel е част от e& PPF Telecom Group - партньорство между PPF Group и Emirates Telecommunication Group (e&), фокусирано върху предоставянето на отлични телекомуникационни услуги и дигитално потребителско изживяване за клиентите в Централна и Източна Европа.

В България Yettel свързва над 3 милиона потребители с хора, устройства и бизнеси. Компанията има повече от 180 магазина, а мобилната ѝ мрежа покрива над 99% от населението на страната.

През 2022 г. Yettel обяви своята дългосрочна Стратегия за устойчиво развитие. С нея телекомът си поставя ясни и измерими цели в четири ключови области - околна среда, хора, технологии за устойчиво бъдеще и управление, основано на почтеност и прозрачност. За отчитането на годишните резултати компанията следва световно признати стандарти за докладване на Global Reporting Initiative (GRI).

Повече информация за Стратегията за устойчиво развитие и годишните доклади на Yettel България: https://www.yettel.bg/bg/sustainability-at-yettel

За Prepodavame.bg:

Prepodavame.bg е най-голямата платформа с практични и качествени обучения и ресурси за учители и директори в България. Мисията ѝ е да подкрепя българските преподаватели и образователни експерти в развитието и усъвършенстването на знанията и уменията, необходими за успешно справяне с предизвикателствата на съвременното образование. „Заедно в час" създава уебсайта през 2019 г. като отговор на нуждата на образователната общност да съществува онлайн пространство, което събира на едно място полезна и практична информация за педагогическите специалисти. Над 250 училища вече имат достъп до готови ресурси и професионална квалификация за целия си екип, а над 30 хил. учители и директори използват Prepodavame.bg всяка седмица.