Кънчо Стойчев, АИКБ: Този държавен бюджет трябва да се започне отново
Секция: Анализи
12 Декември 2024 06:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кънчо Стойчев, АИКБ: Този държавен бюджет трябва да се започне отново

/КРОСС/ Снощи, в предаването „Лице в лице" по бТВ Кънчо Стойчев каза, че не си спомня толкова сбъркана философия на бюджета. Тези 20 милиарда повече приходи няма откъде да дойдат. Людмила Петкова също го призна, но не тя е приемала законите, които задължително увеличават един или друг параметър в бюджета. Бюджет трябва да прави този, който ще носи политическа отговорност.

Той обясни с думи прости, че бюджетът представлява баланс между приходи и разходи. „Когато няма баланс между едната и другата му част, е проблем. Шокиращото е, че се предлагат 20 милиарда повече разходи, които се оправдават с написани на хартия 20 милиарда повече приходи. Те са съвършено изсмукани от пръстите. Данъци от хора и фирми, които не са ги платили, например. И тук не се говори за укриване на данъци, а за случаи, в които фирми са декларирали данъците си, но по една или друга причина не могат да ги изпълнят. Оттам-насетне им се начисляват лихви, но бизнесът им е пропаднал", обясни той.

Според него вероятно ще бъде измислен механизъм да бъдат отпуснати пари през Българска банка за развитие (ББР), които да се влеят бюджета. Но това изобщо не е добра идея. „Те ще влязат еднократно. Кой през 2026 г. ще дойде и каже, че реже запатите наполовина? Предвижда се 23% ръст на разходите за държавен персонал, държавна работа. От 14,6 се отива на 18 милиарда. Масово харчим пари, които не сме произвели", направи забележка Кънчо Стойчев.

И предупреди: „По този начин финансовата ни система отива към крах. Този бюджет ще е несъстоятелен още в първото шестмесечие. Най-голямата корупция в България е тази, която гледаме в парламента - раздаването на пари, които не са произведени. 2028 г. ще плащаме по 3 милиарда лихвите, какво ще стане със страната ни? Този бюджет трябва да се започне отново", категоричен е заместник-председателят на АИКБ.