„Информационно обслужване“ АД става национален оперативен център за киберсигурност на публичната администрация
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Декември 2024 16:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Информационно обслужване“ АД става национален оперативен център за киберсигурност на публичната администрация

/КРОСС/ „Информационно обслужване" АД ще координира действията по превенция, реакция, управление и осигуряване на ефективен механизъм срещу кибер и хибридни атаки на цялата публична администрация. Това ще бъде осигурено с подписаното споразумение за техническа помощ между националния системен интегратор и Американската агенция за търговия и развитие (USTDA). Стратегическият документ бе подписан от изпълнителния директор на „Информационно обслужване" АД Ивайло Филипов и директора на агенцията г-жа Ено Т. Ебонг, в присъствието на служебния министър-председател Димитър Главчев, посланика на САЩ в България Н.Пр. Кенет Мертен и министъра на електронното управление Валентин Мундров.

Американската агенция за търговия и развитие ще осигури техническа помощ, консултанти, обучения и допълнително оборудване за изграждането на Национална система за киберсигурност в публичната администрация и ще улесни прилагането на най-добрите световни практики в областта. Споразумението предвижда Центърът за наблюдение за киберсигурност на „Информационно обслужване" АД, който в момента отговаря за критичната инфраструктура на определени ведомства, да бъде надграден и да се превърне в Национален оперативен център за киберсигурност на цялата публична администрация. Ще бъде извършен детайлен одит и ще бъде разработена пътна карта за прилагането на общ набор от стандарти за киберсигурност, който да обхване административните органи в страната.

„Днес сме свидетели на задълбочаването на сътрудничеството ни с USTDA в три ключови направления - енергетиката, железопътната инфраструктура и киберсигурността. Това партньорство ще продължи да се развива и надгражда" заяви министър-председателят Димитър Главчев в рамките на събитието.

Министърът на електронното управление Валентин Мундров отбеляза, че с подкрепата на USTDA ще се постигне внедряването на най-съвременна национална архитектура за киберсигурност за административните органи и операторите на обществени услуги. „Подписаното споразумение цели значително да подобри правителствения капацитет в областта на киберсигурността в България, като допринесе за постигането на нашите цели в тази сфера", каза Мундров. И уточни, че чрез стратегическото партньорство и помощта на американската агенция ще бъде създадена цялостна стратегия, отговаряща на най-високите стандарти за киберсигурност.

„USTDA се гордее, че си партнира с правителството на България в усилията му да изгради централизирана система за киберсигурност и общ набор от стандарти за киберсигурност", заяви директорът на Американската агенция за търговия и развитие г-жа Ено Т. Ебонг. Тя допълни и че подкрепата на USTDA ще улесни приемането на най-добрите практики, които с помощта на развитите технологии в САЩ, ще предоставят надеждни опции за сигурни и непрекъсваеми услуги за гражданите на България.

„Сигурността на данните е основен приоритет за правителствата навсякъде. Тази програма ще помогне на нашите партньори в българското правителство да се защитят срещу злонамерени кибератаки и да гарантират, че данните на правителството и гражданите са защитени", каза посланикът на САЩ в България Н.Пр. Кенет Мертен.

Изпълнителният директор на „Информационно обслужване" Ивайло Филипов коментира пред журналисти, че дружеството е получило изключително висока оценка от американското правителство с възможността да бъде подписано това споразумение. „Нашият киберцентър ще бъде надграден, ще подобрим услугите, които предоставяме, и ще ги направим многопластови, така че държавата да има възможност да се отбранява и да предотвратява атаки, които засягат киберсигурността", информира Филипов. Той подчерта, че очаква с професионализма на екипа на компанията и доброто взаимодействие с държавните структури, които обслужват, да бъде постигнат максимален резултат от партньорството с USTDA.