Министър Цоков се включи в урок на петокласници по космически науки
Секция: Наука
16 Декември 2024 19:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Цоков се включи в урок на петокласници по космически науки

/КРОСС/ Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков бе гост на петокласниците от СУ „ Св. Паисий Хилендарски" и техния открит урок по космически науки. Събитието бе и официално представяне на новата симулационна зала на пловдивското училище, която позволява възпроизвеждане на полети в космическото пространство, наблюдения на космически явления и др.

„Радвам се, когато виждам колко сте активни през целия час и как чрез преживяване създавате представа за заобикалящия ви свят. Това е основата, на която трябва да се променя нашата образователна система", каза проф. Цоков на децата от Vг клас, които се впуснаха в мисия по изследване на планетите от Слънчевата система. По думите му училищата в България развиват култура за иновации, което показва желание да се предостави на децата различно учебно съдържание, както и то да се представя по различен начин. „Важно да сте доволни, да съпреживеете, да учите, да изследвате, да си помагате взаимно, да работите заедно с различни учители. Това е съвременното образование", подчерта министър Цоков. Той поздрави директорът на училището д-р Ирена Душкова и учителите за иновативните решения и пожела нестихваща любознателност и креативност на учениците и екипа.

Учебната програма по космически науки съдържа теми и компетентности от областта на физика и астрономия, биология и здравно образование, география и икономика, информационни технологии, а в подготовката на децата участват учители по различни предмети.

В СУ „Св. Паисий Хилендарски в Пловдив учебният предмет „Космически науки" се изучава от тази учебна година в допълнителна подготовка по 2 часа седмично за една от паралелките в V клас, като се планира изучаването му за тях да продължи поетапно в VI и VII клас.

Обучението на петокласниците в тези часове дава възможност за постигане на компетентностно ориентиран дизайн на уроците, които се реализират като мисии и предоставят възможност на учениците да усвояват знания за обекти, процеси и явления в космическото пространство, да анализират данни, да презентират, да работят екипно, да развиват критично мислене, умения за наблюдения и визуализации чрез различни модели.
На открития урок присъстваха също директорът на Планетариума в Смолян - Цветелина Генчева, Анета Кацарска от отдел „Образование" на Община Пловдив, доц. Мариана Ламбова от ПУ „Паисий Хилендарски", директори на училища и др.