Открива се изложба „Живи човешки съкровища - България“
Секция: КУЛТУРА
17 Декември 2024 12:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Открива се изложба „Живи човешки съкровища - България“

/КРОСС/ На 17 декември от 13.00 ч. в Зала 2 под купола на Ларгото Ви каним на откриването на изложбата Живи човешки съкровища - България (Национална Представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство), която представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство.

Изложбата е реализирана с финансовата подкрепа на Министерство на културата. За нея са използвани архивни документи, съхранявани в Националния център за нематериално културно наследство, ИЕФЕМ-БАН. Тя се осъществява с любезното домакинство на Регионален исторически музей - София.

Автори на изложбата: чл. кор. проф. д.изк. Мила Сантова, д-р Милена Любенова и архитект Мирелла Кафкова (ИЕФЕМ - БАН).

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение - се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство.

През 2023 година бе отбелязана 20-тата годишнината от приемането на Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство (Конвенция 2003). Днес рождения й ден се отбелязва като Световен ден на нематериалното културно наследство .

Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи на нематериалното културно наследство. В същата година България осъществи първото си вписване в нея - елементът „Бистришките баби - архаична полифония, танци и ритуални практики от региона на Шоплука", а в страната бе осъществена като пилотен проект първата сесия на Живи човешки съкровища - България. Днес Националната система Живи човешки съкровища - България е едната от двете основни български културни политики в областта на нематериалното културно наследство. Тя е разработена като оригинален проект на експерти от ИЕФЕМ - БАН, съвместно с Министерство на културата. Провеждането й на територията на цялата страна (всяка четна година) води до вписване на елементи в Национална представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство.