Обещание за увеличение на бюджета на ЦАР с 3.6 млн и актуализация на Правилника на ЦАР с включване на донорски процедури през 2025
Секция: Здраве
17 Декември 2024 15:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Обещание за увеличение на бюджета на ЦАР с 3.6 млн и актуализация на Правилника на ЦАР с включване на донорски процедури през 2025

/КРОСС/ В навечерието на Рождество Христово имаме удоволствието да споделим с вас една дългоочаквана и обнадеждаваща новина за всички двойки с репродуктивни проблеми в България.

Въпреки близо 8000 нефинансирани процедури по асистирана репродукция през тази година и пренасочването на 2 млн. лева от бюджета на Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) към Фонд „Земеделие", здравният министър д-р Галя Кондева даде важно и обнадеждаващо обещание. През 2025 г. за ЦАР ще бъдат осигурени 3,6 млн. лева повече, като паралелно ще бъде преразгледан правилникът на Центъра. Промените ще дадат възможност повече двойки да се възползват от държавно финансиране, включително и тези, които се нуждаят от донорски генетичен материал.

Тази стъпка е от изключителна важност на фона на демографската криза в България и огромната финансова тежест, пред която са изправени семействата с репродуктивни проблеми.

След активен диалог със здравния министър д-р Галя Кондева, държавата взе решение да промени правилника на Центъра за асистирана репродукция (ЦАР). С новите изменения от началото на следващата година ще бъде осигурена финансова подкрепа и за ин-витро процедури с донорски яйцеклетки и сперматозоиди.

Накратко: Центърът за асистирана репродукция покрива при определени условия ин-витро със собствени яйцеклетки и сперматозоиди на двойката.

Държавата, обаче, не покрива опитите за ин-витро с донорски яйцеклетки и сперматозоиди. Тези процедури се заплащат изцяло от пациентите, като стойността варира между 8 000 и 12 000 лв. на опит, който не винаги е успешен. Фондация „Искам бебе" настоява от дълги години тези процедури също да се финансират от ЦАР.

Тук се включват програмите на фондация „Искам бебе", общините, болниците, с които работим, нашите спомоществователи и цялото общество, което дарява с надеждата за повече деца в България. Всяка година, благодарение на тези усилия, успяваме да финансираме между 500 и 1000 процедури за двойки, които имат нужда и възможности да се борят за своята мечта.

Държавата разбра проблема и в навечерието на Рождество. Можем да зарадваме всички с обещанието, че правилникът на фонда за асистирана репродукция ще бъде променен. От следващата година се надяваме да не се налага да събираме колосални средства за двойките, които по медицински причини не могат да разчитат на финансиране от държавата през ЦАР и които досега разчитаха на собствените си спестявания и на милостта на обществото.

Днес получихме уверение от Министерството на здравеопазването, че следващата година семействата ще бъдат подкрепени чрез включване на донорските програми към списъка за финансиране на ЦАР. „Радваме се, че днес държавата искаше да чуе!", каза адв. Мария Янева, председател на фондация „Искам бебе", след срещата с министър Кондева. „Вярваме, че държавата ще си спази обещанието, както го е правила и досега", добави Янева.

Днес, заедно с представителите на ЦАР и фондация „Искам бебе", беше взето решение да започнем работа по въвеждането на донорски процедури в програмата на ЦАР, като ще бъде променен правилникът на центъра. По думите на министър Кондева, за 2025 г. са предвидени допълнителни 3,6 млн. лв. към бюджета на Центъра за асистирана репродукция.

Статистиката е тревожна:

През 2023 г. в страната са извършени общо 14 057 процедури по асистирана репродукция, от които едва 5 550 са финансирани от Центъра за асистирана репродукция. Това означава, че 8 507 процедури, или над 60%, са изцяло финансирани от пациентите. Ситуацията през 2022 г. е почти идентична: 8 323 нефинансирани процедури от общо 13 798.

Финансовата тежест е огромна. Средната цена на ин-витро процедура с донорски материал варира между 8 000 и 12 000 лв., а инсеминациите струват около 1 000 лв. всяка. Когато добавим медицинските изследвания, хормоналната стимулация и допълнителните манипулации, разходите стават непосилни.

Днес изказваме дълбока благодарност към д-р Галя Кондева и Министерството на здравеопазването за разбирането, конкретните действия и ангажимента към каузата. Фондация „Искам бебе" ще продължи да бъде гласът и подкрепата на семействата, които мечтаят за дете.

Изказваме искрената си благодарност към всички журналисти и медии, които неуморно отразяват нашите проблеми и радости и популяризират каузата за повече деца в България.

Желаем ви светли и благословени празници! Нека новата година бъде изпълнена с надежда, споделени радости и повече деца в България!