Проф. Румен Гечев: Какво да прави БСП с ГЕРБ? Да върнем корупционерите на бял кон ли
Секция: Коментари
18 Декември 2024 11:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Румен Гечев: Какво да прави БСП с ГЕРБ? Да върнем корупционерите на бял кон ли

/КРОСС/ „БСП не трябва да участва в правителство с мандат на ГЕРБ. Не можем да преговаряме за корупция с партия ГЕРБ. Ние, пета сила, да ходим барабар Петко с мъжете, да върнем на бял кон корупционерите ли? Категорично не". Това заяви дългогодишният депутат и член на Националния съвет на БСП проф. Румен Гечев в предаването „Лице в лице" на bTV.

„Това е много лошо чувство за хумор", реагира той и посочи: „10 години БСП се бори с паралелната държава, най-големите корупционни скандали са свързани с ГЕРБ. Какво правителство срещу корупцията ще правим? Самите ГЕРБ оцениха, че 800 милиона са откраднати от българския бюджет в полза на хазарта? Къде са парите? Вярно ли е, че 500 милиона ги няма от язовирите? Отидохме и видяхме, че има язовири, но няма никакви ремонти, парите ги няма. А парите от магистралите, за които се доказа, че от една голяма българска банка са изнасяни милиони за разплащания?", постави въпросите проф. Гечев.

И продължи: „А съсипаните проекти като „Белене"? Ако беше реализиран, сега нямаше да коментираме пенсиите, „Белене" щеше да носи на България милиарди, особено в тази обстановка на енергийна криза на Европа. А Южен поток? Кой съсипа „Бургас-Александруполис" и сега вместо да чакаме да минават малки танкери през Босфора на опашка, по тръбата от Гърция щеше да идва петрол от Нефтохим в обратната посока. Кой носи отговорност за това? Къде са самолетите Ф-16? Да, те ще дойдат, но парите на данъкоплатците ги няма - правителството на ГЕРБ изпрати 2.3 милиарда на САЩ. Този въпрос трябва да се задава на прокуратурата - кой е подписал договори, при които няма неустойки, компенсации? Гледаме в небето и ги чакаме, докато военновъздушните ни сили умират, останали са 4-5 самолета с изчерпан ресурс", реагира дългогодишният депутат на социалистическата партия.

Румен Гечев бе категоричен: „БСП не трябва да участва в правителство с мандата на ГЕРБ. И го казвам не аз - казват го Устава и Конгреса. Виждам коментари на колеги от т.н ново ръководство, то всъщност си е старо ръководство на БСП, които твърдят, че това било само упоменато в някакъв доклад. Аз бях делегат на конгреса - там се взе такова категорично решение. Ако някой си позволи да нарушава устава, той ще си понесе последиците", заяви той.

В разговора за бюджета икономистът подчерта: „Политиците да гледат данните на Евростат, вместо да четат бюджета, внушавайки „когато ние не управляваме, сме зле - изберете ни, за да управляваме".

Той заяви категоричната си позиция против данъчната амнистия, определяйки я като морално неприемлива: „Тя не може да запълни бюджетния дефицит от 3 %, тъй като я се съберат 30-40 %, я - не. По-скоро решението беше да се обложат с данък свръхпечалбите на банките, които надхвърлиха 3 милиарда". Проф. Гечев цитира анализ на Международния валутен фонд, според който 12 страни-членки на ЕС, и от еврозоната, са наложили такива допълнителни данъци, които носят стотици милиони приходи.

Припомняйки лошата практика на ГЕРБ с вдигането на багажника на джипката и раздаването на пари в края на годината, проф. Румен Гечев посочи: „Последните 15 години почти нито едно правителство на България не си изпълнява програмата за капиталовите разходи, които са най-икономическия разход за стимулиране на икономическия растеж. Вече няколко министри на финансите ограничават капиталовите разходите от бюджета на България, което ще рече, че средствата не отиват в българската икономика, държат ги като резерв във втората половина на годината, за да може да рапортуват за бюджетен дефицит, който да е 3 %".

И попитан не е ли това важно за влизането ни в еврозоната, добави: „Ние ще се въртим около това, че някой иска веднага да влезем в еврозоната или трябва да правим политика, която е добра за българския народ и да влезем в еврозоната".

„Далече сме от европейските стандарти, структурата на дълга ни е лоша, защото използват дълга само за разходи, няма инвестиции, няма никаква програма за развитието на България. Говори се само кой с кого ще прави правителство, как ще се разпределят министерствата", каза още проф. Румен Гечев.