Следят ли сръбските служби за сигурност български журналисти и общественици от Босилеград
Секция: Коментари
18 Декември 2024 13:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Следят ли сръбските служби за сигурност български журналисти и общественици от Босилеград

/КРОСС/ В Сърбия няма проблем да се вкара шпионски софтуер, защото там няма законодателство, което да регламентира и да забранява подслушването на телефоните. Това каза в BTV „Тази сутрин" журналистът Любчо Нешков.

Този софтуер може да се използва срещу журналисти, граждански активисти и лидери на опозицията. Ето например, срещу лидерът на опозицията в Сърбия - Вук Драшкович, имаше няколко атентата. Българите наистина не могат да си представят в каква действителност живеят тези хора там. В момента това, което излиза наяве, е пряко свързано с режима на Вучич, посочи журналистът.

Той коментира и отношенията между Сърбия и България в контекста на скандала с подслушването на българските общности в северозападната ни съседка.

Става дума за една визита на Александър Вучич по покана на Румен Радев миналата година. Тогава Вучич се обърна доста арогантно и грубо. Каза му: „Знам какво ще ме питаш, знам с кого си говорил, знам как си съгласувал въпросите, така че няма да ме уплашиш". И това не е изолиран случай, обясни журналистът.

Любчо Нешков припомни, че първият докладчик на ЕС за Сърбия в началото на 90-те години на миналия век, „изпада в такъв шок и потрес след посещението си в Босилеград, че цяла нощ не спи, а обикаля улиците". Според него действителността в пограничните райони е още по-жестока към днешна дата.

Мисля си, че Сърбия съвсем умишлено и целенасочено се опитва да оцети от Европейският съюз не само себе си, но и всяка държава от Западните Балкани, която успее да подчини и ограничи, посочи журналистът.

Любчо Нешков коментира още, че в центъра на Белград има билбордове на Си Дзинпин и Владимир Путин. „Оттам стартира кампанията за защитата на Сърбия. Това е тежка антиевропейска политика", категоричен беше той.

Той припомни също така, че Вучич е бил министър на информацията по време на режима на Слободан Милошевич.