Министър Цоков: Ще насърчим разгръщането на социално-емоционално обучение с Национална програма на МОН
Секция: БЪЛГАРИЯ
19 Декември 2024 17:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Цоков: Ще насърчим разгръщането на социално-емоционално обучение с Национална програма на МОН

/КРОСС/ Обмисля се включването на мерки за насърчаване на социално-емоционалното обучение в Национална програма на МОН. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на конференцията „Компетентностен подход и социално-емоционално обучение в начален училищен етап", организирана от Националния център за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти (НЦПКПС) и Фондация „Лъчезар Цоцорков". По думите му това може да бъде модул в някоя от действащите в момента национални програми, а в бъдеще да се структурира и в отделна програма на тази тема.

„Изключително необходимо е за учениците да изграждат своите емоционални умения, както и умението да опознаят другия, да развият чувства на емпатия и на съпреживяване", посочи министър Цоков. По думите му социално-емоционалното обучение е в основата на изграждането на положителна образователна среда и е една от тенденциите в съвременното образование, на които се обръща най-голямо внимание. „В съвременното училище това минава чрез различни инструменти, но световният опит показва, че най-ефективно е когато темите, свързани със социално-емоционалното учене, влязат в учебните програми по различни учебни дисциплини - по български език, по математика и по интегралните предмети, свързани с география и история", обясни министърът.

Министър Цоков посочи още, че социално-емоционалното учене и прилагането на компетентностния подход още в началния етап на обучението са сред важните теми в световно образование днес. „Когато децата започват своя училищен живот, влязат в класната стая и започват да градят своите учебни умения, те заедно с това се развиват и като личности", обясни министърът. По думите му е важно да се развиват техните силни страни и заложби, които след това могат да прераснат и в качества.

Председателят на Синдиката на българските учители д.ик.н. Янка Такева посочи, че темата за социално-емоционалното обучение стои в основата на разрешаването на конфликтите в училище. „Ние трябва не само да възпитаваме социално-емоционалната култура, поведение и отношение сред младите хора, но и да подобрим нашите взаимоoтношения между институциите", каза тя. По думите ѝ директорите и учителите трябва да развият умения да разрешават конфликтите в класната стая и тези с родителите.

Директорът на Националния център за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти Димитър Асенов съобщи, че 424 начални учители са преминали социално-емоционално обучение през септември и октомври тази година. 98% от тях споделят, че биха препоръчали този курс на обучение и на други преподаватели.

В конференцията днес участваха и изпълнителният директор на Фондация „Лъчезар Цоцорков" Йоана Маринова, деканите на педагогическите факултети на Софийския университет „Св. Климент Охридски" и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски" доц. Ваня Божилова и проф. Владимира Ангелова, директорът на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти към Пловдивския университет проф. Дора Левтерова, Люба Батембергска от Фондация „Лъчезар Цоцорков", директори на Регионални управления по образованието, експерти от МОН и др.