/КРОСС/ Вчера, от парламентарната трибуна, Костадин Костадинов отправи остри критики към Министерството на земеделието и храните и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) заради неравното третиране на стопани, засегнати от епидемията сред животните. Той подчерта, че случаите в Кабиле и Велинград ясно демонстрират „двойния стандарт и липсата на прозрачност", което допълнително разрушава доверието на гражданите към институциите.
Председателят на „Възраждане" започна с исторически преглед на ситуацията, като подчерта, че българското животновъдство е преживяло сериозен упадък след влизането на страната в Европейския съюз.
„Имахме 10 пъти повече овце преди 35 години. Днес, ако приемем, че имаме близо един милион овце, това е остатък от някога силното ни земеделие. Десетилетия на субсидирана конкуренция и липса на адекватни национални политики доведоха до тук", заяви той и добави, че 80% от храната в България в момента е внос, което е в ярък контраст с миналото, когато страната е била „един от най-големите износители на земеделска продукция в света.", Костадинов изрази възмущение от различния подход към засегнатите от болестта стада в Кабиле и Велинград.
„Във Велинград стадото беше помилвано, вероятно защото политически чадър го пази. Междувременно, в Кабиле избиха 85 овце без дори да направят тестове. Как разбраха, че са болни, ако нямат ушни марки?"
Той посочи, че подобни действия създават усещане за несправедливост и водят до „недоверие в системата, недоверие към Министерството, и недоверие към държавата като цяло.", Костадин Костадинов предупреди, че проблемите с контрола на болестите по животните могат да доведат до налагане на карантина върху цялата страна.
„Европейската комисия може да реши, че най-лесно е да наложи ограничения за всички. Това ще струва милиони и ще доведе до избиването на десетки хиляди животни, защото стопаните няма да могат да ги изхранват", каза още той.
Костадинов подчерта, че „18 000 овцевъди в България ще страдат заради решенията на шепа хора."
А заключение отправи остър призив към Министерството на земеделието и храните:
„Или третирайте всички еднакво, или никой! Не може в един район да се налагат строги мерки, а в друг - нищо. Това не само е несправедливо, но ще доведе до съдебни дела, които всички ние - гражданите - ще плащаме."
Той настоя за незабавни действия от страна на институциите, за да се избегнат по-големи щети за земеделието и доверието на хората.