/КРОСС/ Така наречената технология на „дълбоката лъжа" (deepfake) съвсем реално може да ни заблуди. В навечерието на празниците жертва на изкуствения интелект стана популярният криминален психолог Тодор Тодоров. Защо откраднаха лицето му и таргетирана атака ли е фалшивата реклама в социалните мрежи?
Изкуствен интелект открадна лицето на криминалния психолог Тодор Тодоров. „Не рекламирам лекарства в интернет", посочва той, като уточнява, че случайно от приятел разбрал, че е станал жертва на кибербандити.
„Отворих и ахнах. Първоначално ми стана смешно, но след това си помислих, че ще има хора, които ще се хванат", казва Тодоров.
Така и става. Възрастен семеен приятел се хванал и за малко не дал парите си за продукт, който не съществува.
„Срещнал майка ми и казал: „Да знаеш, че ще си взема това лекарство и явно е много добро, иначе няма да го рекламира". Втрещен бях и тогава вече разбрах, че не мога да го гледам само с насмешка, защото някои хора ще си изпатят от това", допълва той.
Измамният клип продължава да циркулира онлайн от седмица. Профилът на измамника според Тодоров е млад мъж, без професионални умения в киберсферата и с нарушена ценностна система. „Смятам, че е човек, който е израснал в нефункционално семейство, защото ако получаваш повече любов вкъщи щеше да я дава, а не да прави фалшиви неща. Фалшивите неща, значи е фалшив герой, както казва Тодор Колев. Има явно да трупа още опит и както казват по моя край - да яде повече качамак и бой, та да стане по-напред в това нещо", уточнява Тодоров.
Не смята, че това е таргетирана атака с цел някой да му навреди. „Целият ми професионален път е изтъкан от неща, които много хора не са харесвали. Не малка част от тях са в затворите, не мисля, че е точно това, защото в края на краищата не ме унижава това. Отдавна все някой се блазни да спечели бързи пари без да влага много труд, винаги когато дойдат такива лесни пари, то не е защото най-малкото е на ръба на закона. Така че когато има хора, ще има и измамници", посочва криминалният психолог.
„Не знам как ще се развият технологиите, но хората винаги остават същите. В измамата основата винаги е в основата е недоверяването към всички останали или доверието към някой напълно непознат. Така, че докато това го има каквато и да е технологията няма никакво значение", отбеляза Тодоров.
Киберекспертът Явор Колев съобщи в студиото на „Събуди се", че много популярни лица са станали жертва на deepfake видео с фалшива информация. „С изкуствения интелект се правят много по-лесно", посочи той.
„Възстановяването на средствата при инвестиционните измами е почти невъзможно. Трябва да се проверява в българските и европейските бази данни дали платформите са легитимни и може да се инвестира в тях", обясни киберекспертът.
Нова телевизия, „Събуди се"