Архитект Петър Диков: Крайно време е да започне да се работи така, че Витоша да се върне на всички, които искат да ползват красотите на парка
Секция: Интервюта
22 Декември 2024 14:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Архитект Петър Диков: Крайно време е да започне да се работи така, че Витоша да се върне на всички, които искат да ползват красотите на парка

/КРОСС/ Конференцията, която направихме в Съюза на архитектите, имаше за цел да покаже, че проблемите на Витоша са много комплексни, че от много години не се прави нищо и е крайно време да започне да се работи така, че Витоша да се върне на софиянци и всички, които искат да ползват красотите на парка. Това каза председателят на Съюза на архитектите Петър Диков в предаването „Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.

На 27 октомври тази година се навършиха 90 години от обявяването на Витоша за природен парк. Витоша е първият природен парк в Югоизточна Европа, само 3 години след създаването на тази практика в Европа.

Витоша се намира на територията на четири общини - Столична, Перник, Радомир и Самоков, и три области - София, Софийска и Пернишка област. Към нея имат отношение четири министерства и 12 други структури. „Формално институцията, която би трябвало да управлява Природен парк „Витоша", е Дирекция „Природен парк „Витоша". Тази дирекция е към Агенция по горите, която пък е поделение на Министерство на земеделието и храните. От целия този комплект реално никой не може да свърши нищо полезно. Столична община обикновено обира негативите, а вината е в целия хаос, в който се намира управлението на парка", обясни архитект Диков.

Бюджетът на Агенцията е 650 000 лева, от които повече от 470 000 отиват за заплати. „Всеки може да си даде сметка с тези 170 000, които остават, как може да управлява Природен парк „Витоша", посочи Петър Диков.

На организираната по темата конференция архитектите дискутират основните проблеми и решения, свързани с опазването и защитата на околната среда, нормативната уредба. „И в нормативната уредба, която се отнася за Витоша, има сериозен хаос. Има нормативни документи, които си противоречат един на друг. Планът за управление е приет 2005 г. Той имаше срок на давност 10 години, т.е. 2014 г. срокът е изтекъл. От тогава актуализиран план за управление няма", посочи той.

БНТ, „Денят започва с Георги Любенов"