Председателят на Съвета на ректорите призова за законодателни промени във висшето образование
Секция: Наука
22 Декември 2024 15:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Председателят на Съвета на ректорите призова за законодателни промени във висшето образование

/КРОСС/ В писма, изпратени до всички парламентарно представени политически сили, председателят на Съвета на ректорите на висшите училища в България проф. д-р Миглена Темелкова предлага на политическите лидери сформиране на своеобразна образователна коалиция в българския парламент, която да приеме законодателни текстове, водещи не до реформа на парче, а до смислена и целеположена промяна в българското висше образование. Същевременно в писмото се настоява за финансова стабилност за българските университети, която е необходим фундамент за отскок и върхови постижения на родните висши училища в световните топ класации, съобщиха от Съвета на ректорите.

Председателят на Съвета на ректорите благодари на политическите сили за проведените срещи през годината и за готовността им за работа в диалог с академичната общност, но и припомни на политическия елит, че българското висше образование съществува в условия на системен финансов недоимък и че изпълнителната власт години наред не спазва нормите на Закона за висшето образование и лишава университетите в страната от жизненоважни средства за научноизследователска дейност, възнаграждения, капиталови разходи.

Проф. Темелкова припомня, че "през септември 2024 г. бе прието постановление 313/2024 на Министерския съвет (МС) (изменящо постановление 162/2001 и постановление 328/2015), което изправи пред фалит 18 български университета". "След отпор от страна на академичната общност и намеса на определени политически сили, това постановление през 2024 г. остана на книга", казва председателят на Съвета на ректорите и добавя, че то е в сила и в момента, и ако се приложи от 1 януари 2025 г., 21 висши училища в страната ще фалират до 2027 г.".

В писмата се казва още, че бюджетът за 2025 г. предвижда съкращения на редица разходи, включително и в областта на висшето образование, а проектът на държавен бюджет в частта му за висше образование и наука не е изпратен за мнение до Съвета на ректорите, както повелява законът.