Сирия след Башар Асад
Секция: Анализи
23 Декември 2024 10:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Сирия след Башар Асад Анализ на Петър Карабоев и проф. Валери Тодоров

/КРОСС/ След падането на доскорошния режим на Башар Асад, какво предстои за страната? И създава ли това нови опасности от пръскането на хора, които са били част от този режим, по нови места по света?

Въпросът тук е каква държава ще бъде Сирия, дали ще оцелее като държава, какъв вид държава? Ето, сега новият лидер предлага да се разоръжават останалите групировки, което е много труден процес, защото са замесени процесите и нас Турция, и на САЩ, Русия, Иран, Китай. Това са непредсказуеми фактори, обясни в BTV „Тази сутрин" проф. Валери Тодоров, който е журналист и бивш директор на БНР.

Краткият отговор за Сирия е, че не може да има голяма заплаха в момента, защото те са във фаза на самодисциплина. Те се опаковат и се продават като борци за свобода. Да не забравяме, че техният лидер - лидерът на групировката „Хаят Тахрир аш Шам", която победи, махна чалмата и мюсюлманските дрехи и сложи униформа като Че Гевара или като Фидел Кастро, коментира журналистът Петър Карабоев, зам.-главен редактор на „Дневник".

И определи Ахмед аш Шараа като рационален лидер, който иска да овладее страната и да бъде партньор, с когото да се говори. Все така обаче организацията, на която той е начело - „Хаят Тахрир аш Шам" фигурира в международните списъци като терористична организация.

Това е така, защото те са такава. Но имаме „Ислямска държава", имаме шиитски милиции, имаме сунитски екстремисти - това, което не е сирийската държава. Затова говорим дали тя ще успее да оцелее като държава и да има някаква контрол Дамаск върху някаква значителна част от територията си, обясни Карабоев.

Проф. Тодоров се съгласи, като уточни, че е важно най-вече дали част от бунтовническите групировки, които досега бяха под различно влияние ще признаят един нов лидер.

Двамата насочиха погледа и навън - към Иран и Йордания, които по думите им предстои да следим изкъсо за последващите действия в региона.

Много е вероятно Иран да се опита да дестабилизира Йордания и да я направи своя нова версия на Ливан, каза Карабоев.

Колкото и да е парадоксално, изтеглянето на Русия и Иран от тази зона създава поле на нестабилност и засилва позициите на Турция и Израел, а амбициите и на двете страни са повече военни, заяви проф. Тодоров.