Съдбата на статуите от Хераклея Синтика. Какво се случва с реставрацията и къде можем да ги видим
Секция: Наука
23 Декември 2024 13:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Съдбата на статуите от Хераклея Синтика. Какво се случва с реставрацията и къде можем да ги видим

/КРОСС/ През изминалата 2024 г. светът отново заговори за България. Причината - българската археология с последните си разкрития. Едно от тях се намира в Петрич - и е наречено Хераклея Синтика. Ръководителят на проучванията там е проф. Людмил Вагалински, археолог и бивш директор на НАИМ-БАН.

Изминалата археологическа година беше успешна. Резултатите ще видим на 14 февруари - Деня на археолога, ще направим изложба с находките и с информация за тях, каза пред BTV „Тази сутрин" той.

Без медиите сме заникъде. Тази година успяхме да привлечем много големи международни медии по света с находките, които намерихме. Това е също много добра новина.

Това, което разбираме за Хераклея, включително и с новите находки, е, че хераклейци са били доста сплотен колектив, адаптирали са се непрекъснато във времето и да пазели и тачели паметта на своите предци и първенци, обясни проф. Вагалински като даде пример с последните две открити статуи там.

Първата статуя според археолозите изобразява един от внуците на император Октавиан Август - Луций или Гай. Двамата братя са били синове на дъщерята на императора.

Една от теориите е, че двете статуи, намерени в Големия канал, са именно на братята.

При нас са намерени от археолози по време на археологически разкопки и контекста, средата им, разказва много за тогавашните хора. Втората статуя например също поставя много въпроси, уточни проф. Вагалински.